Oldalak

2012. december 9., vasárnap

Egyszerű fogkrém recept



A kókuszolaj a fogkrém fő alkotórésze, erőteljes, természetes módon antibakteriális és gombaellenes. Fogmosás közben elpusztítja a veszélyes baktériumokat a szájban. A kókuszolaj kiváló a fogínyeknek, és rendszeres használatával elkerülhető a gyulladás, fogínyvérzés. Az olaj elpusztítja a gingivitist képző baktériumokat. Nyelvét kefélve az olaj segít a bakteriális fertőzés leküzdésében, és úgy találták, hogy megállítja a fogromlást is.

Az írországi Athlone Technológiai Intézet kutatói a kókuszolaj, az olívaolaj és más növényi olajok hatását vizsgálták természetes állapotukban, valamint az emésztéshez hasonló enzimes kezelést követően. Az olajokat Streptococcus baktériumtörzsek ellen vetették be, amelyek gyakori lakói a szájüregnek. A vizsgálat eredménye szerint csak az enzimmel módosított kókuszolajnak volt meg az a képessége, hogy megakadályozza a legtöbb baktériumtörzs szaporodását. A kókuszolaj többek között elpusztította a Streptococcus mutans baktériumot is, amely savtermelő baktériumként az egyik legfőbb okozója a fogszuvasodásnak.

A szódabikarbóna semlegesíti a szájüregben lévő baktériumok által termelt savakat, amelyek károsítják a fogzománcot. Amellett, hogy a szódabikarbónával hatékonyan távolíthatjuk el a fogainkat csúfító elszíneződéseket, eltávolítja a fogkövet is. A fogkő eltávolítása pedig megakadályozza fogunk szuvasodását, ezáltal frissítve leheletünket. 

A recept:
  • 1 evőkanál szódabikarbóna
  • 1 evőkanál kókuszolaj
  • kevés xillit vagy stevia (az édes íze miatt, de el is hagyható)
  • pár csepp fodormenta vagy borsmenta illóolaj (ez is elhagyható)

Kicsi kanállal tegyünk a fogkefére vagy csak egyszerűen nyomjuk bele a száraz fogkefét. A keveréket nem kell hűtőgépben tartania, mivel a kókuszolaj antibakteriális, vírus és gombaellenes.A kókuszolaj 24º C alatt szilárd, felette folyékony állapotú, ezért fogmosás után melegvízzel öblítsük le a fogkefét, hogy a kókuszolaj ne szilárduljon meg a mosdóban vagy a lefolyóban.
Mivel a szódabikarbóna ebben a receptben nem oldott formában van jelen, ezért heti 1 alkalomnál többször nem javasolt a használata. 

2012. november 19., hétfő

Csokis szíves muffinok




Az első habszappanok után természetesen jönnek a további ötletek. Mégha nem is feltétlenül bőrápolási célból készültek, de kétséget kizárólag mutatós kis szappankák születtek, amik elég nagy sikert arattak a családban. Az első csalódás mindenki részéről az a tény volt, hogy nem is valódi sütemények kerültek terítékre, de a tény hogy ezek is szappanok, azért mindenkiben pozitív hangulatot váltott ki. :)

A szappan három lépésben készült, és az elsőben a kis szívek készültek el. A masszát kakaóporral színeztem, száradás után kis szivecskés kiszúróformával szurkáltam ki. Másnap készült a szappan a többi része. Az alsó muffin forma ugyancsak kakaóval lett színezve, amit muffin papírba öntöttem ki. Ezután jöhetett a habszappan, aminek az alapja kókusz-, pálma- és olíva olaj, amit habnyomózsákba töltve halmoztam a muffinok tetejére. 

A kakaó kiváló és természetes gyógyír a száraz bőr számára. A benne lévő jótékony polifenolok antioxidáns tulajdonságaik révén a száraz és stresszes bőrnek azonnali elsősegélyt nyújtanak, amitől simábbá és egészségesebbé válik. A kakaó tökéletesen táplálja és hidratálja a bőrt, gondoskodik a nedvességpótlásról, hatóanyagai pedig védelmet nyújtanak a káros környezeti hatásokkal szemben.






2012. november 15., csütörtök

Zsálya szappan új köntösben




A zsálya szappan népszerűbbé vált, mint azt gondoltam volna, ami nem is csoda, hiszen nagyon sok hatóanyagot tartalmaz.  Kezdetben az ókori görögök és rómaiak tartósításra használták, azonban hamar elterjedt a gyógyhatásai miatt is.

Gyógyhatását az illóolaj, a cseranyag, a keserű anyagok és a flavonidok adják. A zsályateát azonban ne tegyük mindennapos háziteává, mert gyomorpanaszokat okozhat. Illóolaja tartalmaz tujont, ami mérgező, de 5 perc főzéssel ez teljesen elillan.


Főbb hatásai:
  • antibakteriális
  • gyulladáscsökkentő
  • izzadásgátló
  • antioxidáns
  • összehúzó (adszringens)
  • étvágyjavító
A zsálya jótékony tulajdonságairól egy régebbi bejegyzésben már sokat írtam, és ezeket a sorokat most nem is ezért írom. Az ember valahogy mindighajlamos a megújjulásra, és személyemet tekintve egy régi szappanom újból és újból való elkészítése, mindig arra ösztönöz, hogy valami újjat hozzak ki magamból. Ez esetben az összetevőkön nem változtattam, ami zsálya macerátum, erős zsálya tea, napraforgó-, kókusz-, pálma- és mandula olaj, természetes ásványi kozmetikai pigment és levendula illóolaj. Bár erős késztetést éreztem arra, hogy a levendula illóolaját muskotályzsályára cseréljem, hogy méginkább kiegészítsék egymást pozitív tulajdonságait, de a levendula illata széles körben mindig a legkedveltebb illóolajok közé tartozott. A késztetésemet leginkább az verte kenderbe, hogy a muskotályzsálya illóolajam elfogyott, így megmaradt illatnak a kedvenc levendula - egyenlőre. :)

A változtatásokat inkább a külsőben eszközöltem, a szappan mintázásával kapcsolatosan. A masszát két felé osztottam, egyik felét zöld kozmetikai pigmenttel színeztem, a másikat pedig egy kevés titándioxid-al, majd miután rápakoltam egy réteg zöld szappant, a maradék masszához mindig kevertem egy kevés fehéret, mindaddig míg az egész el nem fogyott. Felvágás után egész csinos kis minták keletkeztek, de számomra még hiányzott valami. Mivel a felvágás után mindig marad valami maradék szappan a végekből, ezért kis leveleket vágtam ki belőlük egy éles kés segítségével, majd ezt tapasztottam (némi friss szappanmasszából átgyurmázott igen jól tapadó szappannal) a kész szappanokra. Frissen a szappanok még elég puhák, és elég jól lehet velük dolgozni. Bár az még kérdéses, hogy használat során meddig maradnak fennt a kis levelek, de addig is szépen díszítik a szappanokat.



2012. november 13., kedd

Fluor mentesen - De miért is?


A fogszuvasodás civilizációs népbetegségnek számít napjainkban. Kialakulásában szerepet játszik a szájhigiénia, az étkezés gyakorisága, étkezési szokásaink, a nyálkiválasztás és az öröklődés. Az igazi probléma viszont a finomított szénhidrátok, és az iparilag előállított cukorféleségek fogyasztásában keresendő. De mit ajánl a mai fogápolás a probléma kezelésére? Fluor tartalmú fogkrémeket, holott köztudott hogy a fluor egy igen agresszív és mérgező elem.

Ha csak a Wikipéndián utána nézünk elég megdöbbentő már az első olvasás során, hogy mi mindenre használják a fluort, és sok emberben fel merülhet a kérdés: Mit keres ez a veszélyes anyag a fogkrémemben?

Az egyik legaktívabb kutatási terület a fluorral kapcsolatban, az agyat károsító hatása. Mind állatkísérletek, mind pedig embereken végzett kutatások bebizonyították, hogy gyermekeknél bizonyítottan csökkenti az IQ-t. Ezen túl azonban számos egyéb problémát okozhat, hogy csak néhányat említsek: károsíthatja a fogképző sejteket, vesekárosodást okozhat, a pajzsmirigy működését rombolhatja, csökkentheti a csontok szilárdságát, sőt a csontrákkal és húgyhólyagrákkal is összefüggésbe hozták.

A fluor szörnyű hatását már 1942-ben közölte Soós József professzor, Kórélettan című könyvében és a Magyar Néptáplálkozás Tanban:

  • fog fluorózis (foltos fogak)
  • csontosodási-, és ásvány anyagcserezavar
  • szénhidrát-anyagcserezavar
  • relatív jódhiány
  • relatív C vitaminhiány
  • termékenység csökkenés
  • öregedési jelenségek

A fogfluorózis egy közismert jelenség, mely akkor következik be, ha túl sok fluorid halmozódik fel a szervezetben. Enyhébb esetében a fogakon elszíneződött foltok jelennek meg, míg súlyosabb esetben a fogzománc letöredezik és besötétül. Az USA-ban 1916 óta ismert, hogy a fluorid okozza ezt a jelenséget. Ennek eredményeként 1931 és 1939 között az Amerikai Közegészségügyi Szolgálat és az Amerikai Fogász Szövetség követelte, hogy a fluoridot távolítsák el a vízből olyan helyeken, ahol természetesen vagy ipari szennyeződés révén előfordul.
Németországban csak 2002-ben vonták vissza a forgalomból a fluor tartalmú cukorkákat, rágógumikat. A fluor okozta problémák ellensúlyozására nagyon fontos a jódos gyógyvizek ivása, mert a jódozott só fogyasztása nem képes ellensúlyozni a fluortartalmú készítmények egészségkárosító hatását, és a jódhiány pótlását. 
India és Kína egyes vidékein, ahol természetesen magas a víz fluorid tartalma, a helybeliek csont fluorózistól szenvednek, reumásak, idő előtt szenilisek és 50 éves koruk előtt meghalnak. Ha elesnek, csontjaik mint az üveg törnek szét.


További tények a fluoridról
  • A New Jersey Egészségügyi hatóság legújabb felmérése megerősítette, hogy a csontrák előfordulásának gyakorisága 6,9-szeresére emelkedett a magas fluorid tartalmú víz fogyasztása miatt a fiatal férfiaknál.
  • A fluoriddal dúsított víz fogyasztása miatt a combnyak, illetve csípőtörések száma kétszeresére emelkedett a férfiaknál és a nőknél egyaránt,
  • A fluorid növeli a meddőség gyakoriságát,
  • Jelenleg az Amerikai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (FDA) álláspontja szerint a fluorid egy engedély nélküli új gyógyszernek minősül, aminek biztonságos alkalmazására vagy hatékonyságára nincs bizonyíték,
  • Az FDA szerint a fluorid nem számít fontos tápanyagnak,
  • A fluorid fokozottan mérgező,
  • A Nemzetközi Fogorvosi és toxikológiai Akadémia a fluoridot nem engedélyezett fogorvosi szernek minősíti magas fokú toxikus tulajdonságai miatt.
  • A Procter and Gamble tanulmánya rámutatott, hogy az ivóvizek fluorozásához használt mennyiség fele már mérhető és jelentős genetikai károsodást eredményez.
  • A fluoridot nem lehet olyan mértékben felhígítani, hogy legálisan az óceánba lehessen önteni, ugyanakkor azt állítják róla, hogy 1 mg/l hígításban az ivóvízhez adagolva biztonságos.

Egy átlagos drogériában nem vagyunk egyszerű helyzetben, ha fluormentes fogkrémet keresünk, de azért egyre inkább kezdenek elterjedni a natukozmetikumok piacán a fluormentes fogkrémek.

Az ivóvízhez sok országban rutinszerűen hozzáadott fluorid rendkívül káros, mérgező hatással van az idegrendszerre, mivel gátolja az agyi idegsejtek megfelelő működését, megadó, kezelhető magatartást és intelligenciavesztést eredményezve azoknál, akik „kellő” mennyiségben fogyasztják.
A fluorozott ivóvíz elsősorban más országokban (pl USA) probléma, hiszen hazánkban szerencsére nem fluorozzák az ivóvizeket. Ezért kell mégis foglalkozni ezzel, mert nagyon sok ásványvíz tartalmazza ezt az elemet. Tanácsos tehát vásárlás előtt átnézni a címkéket és lehetőleg elkerülni az ilyen vizeket.





Forrás: Wikipédia, Antalvali, TudatosTáplálkozás, 

2012. november 12., hétfő

Habszappanok



Habszappanok készítését már régóta terveztem, de valahogy sosem jutottam el a végére, mert mindig hiányzott valami, amitől teljes lett volna az ötlet. Ha a habszappanokra gondolok, mindig valami játékosság jut az eszembe, hisz gondoljunk csak bele, milyen szórakoztató tud lenni egy víz felszínén úszó szappan, és higgyék el nem csak a gyerekek számára. :) És ha már gyerekek akkor mi sem lehetne találóbb a pillangós, katicás, virágos és méhecskés formáknál. 

A szappanozók a habszappanok készítésekor a kemény olajok azon tulajdonságát használják ki, hogy habverővel kemény habbá lehet őket alakítani, ami logikus, hiszen a tejszínhab is készül. A habbá vert zsíradékhoz adjuk apránként az előre jól lehűtött oldott lúgot (én előző éjszaka kimértem és feloldottam, így másnapra bőven maradt ideje jól lehűlni). Ha a zsíradék és lúg is legalább szobahőmérsékletű volt, akkor a hab is megmarad, ugyanis így a lúg nem tudja felmelegíteni az olajokat. Az összes lúg hozzáadása után még verjük egy kicsit, hogy jó kemény legyen, illatosítjuk és színezzük tetszésünk szerint. Habzsákba töltve is formázhatjuk, ugyanis megtartja a formáját. Elég sokáig lehet velet dolgozni (kb 30 perc), mert elég lassan keményedik, így bőven van idő kreatívitásunk szárnyainak bontogatására. Esetemben a technikán még van mit dolgozni, mert itt-ott hézagos maradt a szappan, de még így is hatalmas sikert aratott.

A narancssárga szappanok mandarin illóolajjal készültek és pirospaprikával színeztem őket, a kék szappanok pedig levendula illatúak, és kék kozmetikai pigment került bele. Az illóolajokkal azért nem árt vigyázni, ugyanis egyes illóolajok igencsak meggyorsíthatják az szappanmassza keményedését.




2012. november 1., csütörtök

Mézeskalács szappan




Ahogy közeledik a karácsony, természetesen ebben az évben sem maradhatott el a mézeskalács szappan. Ezúttal is melegeljárással készült, növelve egy kicsit a méz adagját. A szappan összetevői: olíva olaj, kókuszolaj, napraforgó olaj, pálmavaj, méhviasz, méz, és mézeskalács illóolaj.
A szappan sárga színét az szegfűszeget és fahéjat tartalmazó illóolaj adja, a sötétebb részt pedig egy kevés kakaópor. 



2012. október 23., kedd

Illóolajokkal a hajproblémák ellen


Az illóolajok sok problémára jelentenek kellemes megoldást, így a hajápolásban is segítségre lehetnek. Az alábbi illóolajokat oldjuk fel 20 ml édesmandula vagy olíva olajban, majd masszírozzuk a száraz hajba és a fejbőrbe. Fedjük be a fejünket 20 percig egy törülközővel, míg az illóolajok kifejtik jótékony hatásukat, az olaj pedig hidratálja a hajat. Majd mossuk meg alaposan. Hetente egyszer egy hónapon át végezzük a kezelést.

Száraz hajra: 3 csepp rózsa, 7 csepp szantálfa
Zsíros hajra: 4 csepp boróka, 6 csepp keserűnarancs
Fénytelen hajra: 4 csepp pacsuli, 6 csepp pálmarózsa
Normál hajra: 4 csepp tömjén, 6 csepp narancs
Korpás hajra: 4 csepp teafa, 6 csepp geránium
Hajhullás ellen: 5 csepp rozmaring, 5 csepp gyömbér

Figyelem! Csak tiszta, 100%-os illóolajat használjunk. Az információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik szakember véleményét.




2012. október 5., péntek

Kecsketejes mákos szappan


  A kelet-európai kulinária tárháza igen gazdag mákos receptekben, tőlünk nyugatra és Ázsiában inkább a drogfogyasztás jut az emberek eszébe.  A görög és római birodalom lakói mézzel keverve fogyasztották a mákot. Minden nagy ókori civilizáció ismerte a mákteát - nyugtató hatása miatt. A görög mitológia szerint a mák Adonisz könnyéből lett, amikor az elvesztett szerelmet siratta. Őshazája Közép-Ázsia, de ma már a világon mindenfelé termesztik és korlátozzák egyes fajták termelését. Jelentőségét tekintve a máktok a vegyipar számára sokkal fontosabb alapanyag, mint a mákszem. A gyógyszeripar számos készítményben hatóanyagként alkalmazza a gyomor-bélrendszer, az epe és húgyutak görcsét oldó papaverint, a köhögéscsillapító narkotint és kodeint, valamint az erős fájdalomcsillapító hatással rendelkező morfint.

  A szappanban ebben az esetben csak bőrradírozó hatását fejti ki, ami igazán hatékonyan dörzsiz vetekedve egy lufa szappannal. És milyen szép kontrasztot ad a fehér szappannak. :) A szappan kecsketejjel készült, ami ugyancsak  egy természetes pilling forrás, mivel hámlasztó savat tartalmaz, melynek segítségével finoman, nem drasztikusan hámlasztja a bőr fáradt felső rétegét így segítve a gyorsabb, egészségesebb sejtképződést. A kecsketejben megtalálható a Q10 koenzim mellett magas ásványianyag tartalma és a gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt az ebből az alapanyagból készült kozmetikumok tökéletes választást jelentenek a száraz, érzékeny, ekcémára hajlamos vagy psoriasisos bőr ápolására.
  Illatnak citromfű illóolaj került bele, ami antibakteriális és stimulálja a bőrt, valamint még egy kevés mandarin és ilang-ilang. Az előbbi segíti a bőr vérkeringését, az utóbbi pedig fertőzésgátló hatású.




2012. október 1., hétfő

Vörösboros szappan


  A bor egészségre kifejtett jótékony hatását már az ókorban ismerték, a rómaiak, görögök orvosságként is használták, persze csak a megfelelő mennyiségben. A mértékkel fogyasztott bor kedvező élettani hatása nem az alkoholtartalmából, hanem egyéb alkotórészeiből ered. Majd egy évtizeddel ezelőtt, az új évezred hajnalán igazi szenzációt keltett, mikor egy francia a kastélyában egy bordeaux-i szőlőültetvény közepén vinoterápiás intézményt hozott létre, ahol minden kezelést borral, szőlővel, vagy azokból készült termékekkel végeztek. A borfürdőnek elsősorban a kiváló antioxidáns hatást aknázzák ki. Ugyan nem érzékeljük, de testünket folyamatosan oxidatív károsodás éri, ami az öregedést okozza. 
  A vörösborban található polifenolos vegyületek olyan kedvező szerkezeti és kémiai tulajdonságokkal rendelkeznek, melyek lehetővé teszik, hogy antioxidánsként viselkedjenek, melyek szerepet játszanak az E-vitamin regenerálásában is, mely az egyik leglényegesebb antioxidáns.
  Ami a bőr szempontjából elsősorban fontos lehet, az az, hogy a borban található polifenolok erősítik a kollagénrostokat és ezért feszesebbé teszik a bőrt. Antioxidáns hatásuk pedig segít a szabadgyökök közömbösítésében. Magas csersav tartalma miatt seborrhoeás bőrre is jótékony hatással van.

  A szappan összetevői: Olíva-, kókusz-, napraforgó-, szőlőmag és pálma olaj. A szőlőmagolaj bőr simaságát, rugalmasságát biztosítja, megelőzi korai öregedését. Képes a kollagén szöveteket regenerálni, növekedésüket stimulálni, illetve a petyhüdt bőr állapotát javítani. A szappanba a szőlőmagliszt is került, ami a radírozásért felelős. Illatnak kubebors illót kapott, aminek igazán frissítő illata egész közel áll hozzám, és a friss, citromos illatú illóolaj főleg bőrtisztító és bőrnyugtató hatású. 
  A lúgot a vörösborban oldottam fel, amit előtte fahéjjal és szegfűszeggel főztem fel, hogy az alkohol elpárologjon belőle. A lúgot csak egész apránként adagoltam, és amikor már kb. 40 fokosra hűlt adtam hozzá a következő adagot. Így elég szépen megőrizte a vörösbor eredeti színét, és még pudingosodáskor is felfedezhető volt benne a vörös . Végleges színét a hozzáadott szőlőmagliszt adta, amitől egészen sötét barna színe lett, de még mindig közelít egy kicsit a mélybordóhoz. 


2012. szeptember 17., hétfő

Emlékek a nyárból



Persze, hogy eredetileg teljesen más tervem volt, mind színben és mind kinézetben. De az a jó, hogy ha valamit elrontunk, még mindig ki lehet hozni valami egészen mást, ami még talán jobban is tetszik az eredeti tervnél. :)
A szappan melegeljárással készült, és az eredeti tervem az volt, hogy alkannával színezem. Természetesen bele is került, de a gond ott kezdődött, hogy már csak nagyon kevés volt belőle, és a szappanmasszámat (nem is értem, hogy gondolta), de zöldre színezte. Attól a gondolattól, hogy a levendula illatúra tervezett szappanom esetleg zöld színű lesz, majd sokkot kaptam, ezért ami a kezembe akadt kozmetikai pigment (némi fekete és kék) abból pakolásztam a masszába hirtelen mozdulatokkal. A szürkénél jobb színt nem is tudtam már elérni. Gondoltam bánja fene, majd kreálok bele valami jó kis mintát. Felvágás után, minden szappan egy kőre emlékeztetet, és ekkor jutott eszembe, hogy valamelyik fiókban még ott lapulnak egy pár éve a tengerpartról szedett kagylók és csigák. 
Miután mindegyikbe belenyomkodtam egy - egy csigát vagy kagylót, és végignéztem rajtuk, az jutott eszembe, hogy milyen jó is, hogy nem sikerült az eredeti tervem. :)

2012. szeptember 10., hétfő

Mandulás arcradír



Ezt a receptet gyorsan és egyszerűen össze lehet állítani, és az alapanyagok megtalálhatóak szinte az összes háztartásban.

Hozzávalók:
- 2-4 evőkanál natúrjoghurt
- 2-4 evőkanál őrölt mandula
- 1 teáskanál körömvirágkivonat vagy méz

Keverjük össze a hozzávalókat, és bőségesen vigyük fel az arcra. Hagyjuk hatni egy ideig, majd masszírozzuk át vele az arcot. Bő meleg vízzel öblítsük le.

A joghurt tejsav tartalma felel a bőr mélytiszításáért és olajos mandula pedig a radírozó hatásért. A körömvirág vagy a méz pedig támogatja a bőr megújjulását. Ha nincs otthon mandula, helyettesíthető őrölt dióval vagy más olajos maggal.



2012. szeptember 5., szerda

Csoki szappan kicsit másképp


Egy újabb régi szappan, amit egy kicsit másképp álmodtam újra. Ezúttal viszont maradt a külső, inkább a belső értékekben történt némi változás. A régi hidegeljárásos csoki szappanomat most melegeljárással készítettem, és az extra ápolásnak szánt kakaóvaj csak az elszappanosodás után került bele. De miért is jó ez? Az elszappanosodás után ápoló hatásnak csak a kakaóvaj jótékony hatása maradt, aminek még az extrém lúgos környezettel sem kellett szembeszállnia. Így valóban minden alkotóeleme épp maradt, és ki tudja fejteni bőrápoló hatását.
Persze nem csak a kakaóvaj hatása maradt élvezhető, ugyanis az alapszappanban lévő különféle olajok (olíva-, napraforgó-, kókusz- és pálmaolaj) el nem szappanosított összetevője, (amik a lúgos környezetet is túlélték), ugyancsak kiváló bőrápoló hatással bírnak.

A kakaóvajat évszázadok óta használják a bőr puhaságának megőrzésére. Egyike a legstabilabb, magasan koncentrált zsíroknak, amely testhőmérsékleten olvad, és azonnal feszívódik a bőrben. Magas E-vitamin tartalommal rendelkezik, és finomítatlan formában kellemes, csokira emlékeztető illata van. Sokat segít a terhességi csíkok (striák) megelőzésében és eltüntetésében (bár ez utóbbi nem kis feladatot jelent, ha már egyszer kialakult).

Nem került bele külön illat, csak a hozzáadott kakaópor adja az illatát, amit leginkább az étcsoki illatához tudnék hasonlítani. Bár most csak a fele mennyiségű kakaópor került bele, mint az előző hidegeljárásos szappanomnál, mégis sokkal élénkebb színe lett, és az illata is tökéletesen átjön.
A szappant elsősorban száraz és öregedő bőrre ajánlom.







2012. augusztus 16., csütörtök

Koktélok és szappanok: Mojito azaz Menta - Lime Szappan



Mi is lehetne frissítőbb ebben a nagy hőségben egy jéghideg mojitónál, pláne egy élénkítő fürdővel kombinálva. Egy mojitóban minden benne van, ami fel tudja frissíteni az embert; rum, cukor, zöldcitrom, ásványvíz és menta. Na azért ezeket nem tettem bele mind a szappanomba, viszont van benne borsmenta, amiben a lugot oldottam, menta és limett illóolaj.
A borsmenta erős és mentolos illata felvillanyoz, segít összpontosítani és új feladatokra ösztönöz, míg a friss lime felfrissít, felemel és stimulálja a kimerült pszihét. A kettő együtt pedig valóságos felüdülést eredményez ezekben a meleg nyári napokon.

Bőrápolási szempontból a borsmenta hatékony a baktériumos fertőzésekkel szemben, csökkenti a pattanásokat, szabályozza a fejbőr zsírosságát, valamint  csillapítja a rovarcsípések, bőrbetegségek okozta viszketést, megnyugtatja a napégette bőrt, lehűti az átforrósodott testet.
A limett illóolaja antimikrobiális és frissítő fő hatásokkal rendelkezik, melyet elsősorban aromalámpás párologtatásra, légfrissítésre, valamint frissítő hatású fürdő- és masszázsolajok alkotórészeként használnak. Az olaj antimikrobiális és szagtalanító tulajdonságai miatt dezodorok és parfümök egyik összetevőjeként is felhasználásra kerül.

A szappan összetétele: olíva-, napraforgó-, kókusz- és pálmaolaj, minden bőrtípusra ajánlott. Mivel a limett illóolaja fototoxikus hatást válthat ki, ezért a szappan használata után 10-12 óráig kerüljük a napozást.





2012. július 15., vasárnap

Deo stift


A szódabikarbóna egyik jó tulajdonsága a sok közül, hogy képes elnyelni a legzavaróbb illatokat is, mert semlegesíti a baktériumok okozta savas anyagokat. Noha szagtalan, mégis hasznos hűtőben, szekrényben vagy akár dezodorunk helyett. Ennek a deostiftnek is az ereje a szódabikarbónában rejlik, mellette pedig az ápoló olajok hidratálják a bőrt. A recept is roppant egyszerű, jó hozzá akármelyik ajakápoló recepte, amit a szódabikarbóna varázserejével feltuningolunk egy kicsit.

Az én  receptem így néz ki:
6 gr méhviasz
6 gr kakaóvaj
11 gr olíva olaj
2 ek szódabikarbóna
pár csepp illóolaj tetszés szerint

Olvasszuk fel az olívaolajat, kakaóvajat és méhviaszt, majd adjuk hozzá a szódabikarbónát és alaposan keverjük el. Adjuk hozzá a tetszőlegesen választott illóolajat, öntsük egy kiürült stiftes tégelybe, majd hagyjuk a hűtőben megdermedni. Egy kis várakozást követően máris használható, és valóban jól működik.




2012. július 13., péntek

Zsálya szappan

  A zsálya minden kétséget kizáróan a gyógynövények királynője. Neve már egyfajta hatékonyságot igazoló “diploma”, mivel a latin salvare szóból ered, melynek jelentése, megmenteni, meggyógyítani. Emellett gyógyászati területen a legtöbbet említett növény. A régi egyiptomiak zsályakivonatot itattak a nőkkel, hogy termékenységüket növeljék. Dioscorde, görög orvos számos betegség gyógyítására ajánlotta, mint például vérzés, vágástól eredő sérülés, láz vagy vesekő kezelésére. A rómaiaknak a zsálya volt a “szent növény”, amelynek begyűjtése különleges ceremóniát követelt, ugyanis vasból készült szerszámokat nem használtak. Ma már tudjuk, hogy a vas sói összeegyeztethetetlenek a zsályával. Begyűjtését “fehér tunikában, tisztára mosakodva mezítlábbal végezték “, majd kenyérrel és borral áldoztak a termésnek. A középkorban a leghíresebb gyógyászati készítmények szinte mindegyikében megtalálható volt.  A későbbi időkben is a gyógyszerek elkészítésénél szintén jelentős helyet foglalt el. Ebből az időből származik a mondás, mely szerint: ” A zsálya kívánsága az emberi halhatatlanság megvalósítása”. (arsad)
  Az ókori görögök és rómaiak a bölcsesség és a kifinomult gondolkodás növényeként tartották számon a  zsályát. A zsálya jelképezte az öregek bölcsességét, a hosszú életet. Sőt a rómaiak és az arab orvosok hittek benne, hogy akár halhatatlanná is teheti az embert ez a zöld fűszer.

  Rendkívül sok hatóanyagot tartalmaz: illóolajat, cserzőanyagokat, flavonoidokat. Az illóolaja tartalmaz tujont (mentolillat), kámfort, borneolt, eukaliptolt, linaloolt. Hatóanyagai élénkítik a vérkeringést és nyugtatják az idegrendszert. 
  Bőrápolási szempontból csökkenti a gyulladást, izzadást, összehúzó és antibiotikus hatása is van. Az egyik legjobb vértisztító gyógynövény, különösen ekcéma, köszvény és nehezen gyógyuló sebeknél. Aranyeres bántalmaknál ülőfürdők készítésére javasolt, külsőleg pedig sebek gyógyítására és nedvező ekcémára alkalmas. Jótékonyan hat a pikkelysömör okozta gyulladásoknál és más egyéb bőrbetegségeknél. Az égési seb gyorsabban gyógyul és csökken a viszkető, égető érzés is általa. Fiatalosan tartja a bőrt, szabályozza a faggyúkiválasztást ezáltal csökkentve a pattanásosodást. Ha a fejbőrbe masszírozzuk, elmúlhat a korpásódás és csökken a hajhullás.

  Nemrégiben egy kedves ismerősöm keresett fel azzal a kéréssel, nem e tudnék olyan szappant készíteni számára, ami jótékony hatással lehet fia pattanásos bőrére, valamint kissé meg tudná állítani, de legalább csökkenteni túlzott izzadását. Ezért is választottam a zsályát, mivel klinikai kísérletek is bizonyították már, hogy egyike azoknak a növényeknek amelyek a leghatásosabbak a túlzott izzadás ellen, ugyanis akár 50%-al képes csökkenteni azt. Belsőleg is alkalmazhatjuk tea formájában,  megivása után 2-3 órával éri el a maximális hatását és az 3 napig tart.

  A szappan összetevői: zsálya macerátum (olíva olajból), erős zsálya tea, napraforgó-, kókusz-, pálma- és mandula olaj, természetes ásványi kozmetikai pigment és levendula illóolaj. Díszítés képpen az olíva szappanomból tettem bele egy pár csíkot.

  Figyelem! A zsályát régóta használják a tejtermelés megszüntetésére a szoptatás abbahagyásának idején, ezért a terhesség idején nem használható!




2012. július 2., hétfő

Naptejek és fényvédelem


A boltok és drogériák polcai roskadoznak a különböző faktorszámú naptejektől, amik kémiai fényvédelemmel felvértezve próbálnak minket megvédeni a káros napsugaraktól. Hátrányuk az allergizáló, fotoallergizáló hatás mellet az, hogy a vegyületek a hosszú besugárzás során kimerülhetnek, stabilitásukat veszíthetik, ami fényvédő hatás csökkenését eredményezi. És akkor még nem is beszéltünk a kőolajszármazékokról és a többi káros anyagokról, amiket a legtöbb krém tartalmaz.

De a fényvédők mechanizmusa alapján fizikai fényvédőket is megkülönböztetünk, amik ellenben nem érzékenyítenek, a bőrön megtapadva visszaverik a sugarakat, hátrányuk, hogy kozmetikailag kevésbé kellemes a használatuk. A fizikai fényvédők bőrbe beszívódó kémiai anyagot nem tartalmaznak, ezért kisgyermekek - egyéves kor alatt mindenképpen -, valamint a fényvédőkre túlérzékeny felnőttek számára ajánlottak.

 Az UVA-sugaraktól nem égünk le, de hosszú távon ez felelős a bőr öregedéséért és bizonyítottan szerepet játszik a legrosszabb indulatú bőrdaganat, a melanoma kialakulásában is. A bőr barnaságát, de a leégést is az UVB sugarak okozzák, amelyek szintén hozzájárulnak a bőrrák kifejlődéséhez.  

Az SPF, a Sun Protection Factor rövidítése, vagyis a fényvédő faktorra utal. Az UVA-faktor az UVA-sugárzás elleni védelem erősségét jelenti.  A faktorszám azt mutatja meg, hogy használatával a bőr saját védelmi idejéhez képest (fehér bőrűeknél 5-10 perc, világos bőrűeknél 10-20 perc, sötétebb bőrűeknél 15-25 perc, kreol bőrűeknél 20-30 perc) hányszor több idő tölthető napon a károsodás veszélye nélkül. 
Pl. világos bőrűeknél 10-20 perc a bőr saját védelmi ideje. 10 faktoros napozókrém használata mellett 10-20x10 percet, azaz 100-200 percet tölthet napon. Ha lehet, kerüljük a hosszabb idejű napon tartózkodást 11h-15h-ig! A faktorszám mértéke nem befolyásolja a bőr D-vitamin felvételét.

A természetes szépségápolás tükrében egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az UV védelmet nyújtó természetes hatóanyagok. Íme alább néhány:

- Makadámdió olaj: Jól beszívódik a bőrbe, SPF 6-os védelem
- Kendermagolaj: SPF 6-os védelem
- Jojoba olaj: Gyógyító és gyulladáscsökkentő, SPF 4-es védelem
- Szezámmagolaj: E-vitaminban gazdag, SPF 4-es védelem
- Szőlőmagolaj: Gazdag antioxidánsokban, SPF 4-es védelem
- Avokádó olaj: Nagyon gazdag A-, B-, D-, E-vitaminban, SPF 4-es védelem
- Málnamagolaj: A-, E-vitamin és antioxidánsok, SPF 4-es védelem
- Kókuszolaj: Hidratáló, SPF 2-es védelem
- Shea vaj: Gyógyító és bőrvédő, SPF 6-os védelem

A cink-oxid és titándioxid is mind jó fizikai fényvédelemmel rendelkeznek. Ezek a por alakú ásványi anyagok úgy fejtik ki hatásukat, hogy a bőr felületén elterülve elnyelik a káros ultraibolya sugarakat. Ezek a legbiztonságosabb aktív hatóanyagok, védenek az UVA és UVB sugarak ellen, valamint nem szívódnak fel a bőrben. Használatuk során viszont tudni kell (mivel nem szívódnak fel), a bőrön fehér réteget képeznek, ezáltal a tükörbe nézve időnként egy gésa tekinthet vissza ránk. Bár ennek nem kell feltétlenül zavarónak lennie, de ha mégis, a natúrkozmetikumok világában mára már elérhető az ún. Sunblocker por, ami mikrószemcsés titán-dioxid és cink-oxid por keveréke. Hozzávetőlegesen 0,5% kell belőle egy faktor eléréséhez.

Ha saját magunk keverjük napozókrémünket, vigyázzva alkalmazzuk az illóolajokat, és kerüljük a fototoxikus olajokat. A toxikus fényreakciót a fény UVA- és UVB-tartományának sugarai okozzák. A fototoxikus reakció során a kiváltó (fényérzékenységet okozó) anyag az UV-fényből energiát vesz fel, ami a bőrben felszabadulva sejtkárosodást okoz. Ez a típusú fénykiütés mindenkinél kialakul, ha elegendő mennyiségű fényérzékenyítő anyaggal kerül kapcsolatba, és károsító hullámhosszúságú fénnyel találkozik. Ilyen olajok a: bergamott, citrom, narancs, zöldcitrom, grapefruit, citromkóró, kömény, angyalgyökér.




2012. június 30., szombat

Mézes Kecsketejes szappan


  Elég sokan készítenek magyarországon kecsketejes szappanokat elég nagy szakértelemmel, de ezt valahogy énsem tudtam kihagyni. 
  De miért is örvend ilyen népszerűségnek a kecsketej?  Az antibiotikumok felfedezéséig általánosan ismert volt a kecsketej gyógyító hatása. A tüdőszanatóriumok mellett kecske tenyészeteket tartottak és a kecsketej kúra volt a gyógyítás legfontosabb része. Ha a tej szárazanyagát, zsírtartalmát és mint a legfontosabbat a kazein és savófehérje arányt tekintjük, úgy anyatejpótlásra a kecsketej a legalkalmasabb.
Bőrápolási szempontból a kecsketej természetes AHA sav forrás, ami finoman hámlasztja a bőr fáradt felső rétegét és segíti a friss bőr képzését.  Fontos ásványokat tartalmaz: kálcium, magnézium és kálium ,és vitaminokban is bõvelkedik: A, B, B2, B6, B12, C, D. A benne lévő ásványi anyagok megegyeznek a bőr védőrétegében találhatókkal, így nem szárítják a bőrt, még mindennapi használat mellet sem. Alacsony olvadáspontja miatt már 37 Celsius fokon behatol a bőr mélyebb rétegeibe és könnyen felszívódik.


  De más is került még a szappanba, hogy kellőképpen hidratáló legyen. Méhviasz, shea vaj és természetesen méz is. A méhviasz nagy molekula mérete miatt filmbevonatot képez a bőrön, amely az ásványi zsírokkal ellentétben nem gátolja a bőrlégzést. Hatására a bőr megpuhul, feszessé válik, javul a bőr sejtjeinek regeneráló képessége. Ezenkívül még baktériumölő hatása van, nyugtató és megakadályozza a gyulladások kialakulását. 
  A 10% méhviasz tartalom sokaknak  meghökkentő lehet, de két okból is került bele ennyi. Az egyik az, hogy a fennt leírt tulajdonságai méginkább érvényesülni tudjanak, a másik pedig az, hogy némi mézes illata is legyen. Sokat kísérleteztem már méz illatú szappanokkal, de az összes közül eddig ez lett a legsikeresebb. Igaz, a szappant erősen lágyítja az 5%-nál nagyobb méhviasz tartalom, de más olajok is lágyítják a szappant, és mégis beletesszük. A logikám arra engedett kövezkeztetni, ha csökkentem a receptben azoknak az olajoknak a mennyiségét, amelyek erősen lágyítanak, és azt méhviasszal pótolom, akkor elvileg még használható szappan is születhet belőle. Bár a szappan alappal nem volt olyan egyszerű dolgozni, hisz a méhviasz olvadáspontja 62-64 C, mi pedig kb. 40 C fokon dolgozunk, a végeredmény tekintetében megérte a fáradozást. 


  A szappanba nem került semmi extra illat, egyszerű szappan illata lett, egy kevés mézes beütéssel. Legfőképpen érzékeny, száraz és ekcémás bőr ápolására ajánlom, de minden bőrtípus számára használható.





2012. június 24., vasárnap

Waterworld



Valami igazán frissítőre vágytam, ami a leginkább a tengerre emlékeztet  mintájában és illatában egyaránt.

A szappan alapja olíva-, kókusz- és napraforgó olaj. Bár nem került bele más extra ápoló olaj, de cserébe 10 % superfat-al készült.
Az alsó negyedet barna kozmetikai pigmenttel színeztem, amihez került még egy kevés zabliszt is. Elsősorban azért, hogy legyen valami homok textúrája a dolognak, de nem utolsó sorban a bőrradírozó hatása miatt is. A massza többi részét kettéosztottam, egyik felét kék kozmetikai pigmenttel, másik felét pedig titándioxid-al színeztem, majd miután rápakoltam egy réteg kék szappan alapot, a maradékhoz mindig kevertem egy kevés fehéret, mindaddig, amíg el nem fogyott.

Az illatával egy kicsit bajban voltam, ugyanis olyan illatot szerettem volna, ami ténylegesen felfrissít ebben a nagy nyári  hőségben. A frissítő levendula adott volt, a kubebabors is a kissé citromos és friss illata révén. De valahogy még mindig nem volt az igazi, hiányzott még valami hűsítő, ami egy tengeri hűs fuvallatra emlékeztet. Az illóolajos polcomon kotorászva kezembe akadt egy kevés borsmenta, gondoltam egy próbát megér, bár egy kicsit tartottam a végeredménytől. Kár, hogy nem tudom leírni a végső illatát, de olyan igázán "tengeri" lett. :)

A szappant borsmenta tartalma miatt 3 éves kor alatt nem ajánlom!




2012. június 18., hétfő

Vanília - Levendula szappan



A vanília és a levendula illatával nem tudok betelni külön - külön sem, de együtt aztán végképp nem. 
A levendula nyugtató, lazító, fertőtlenítő hatása közismert, nemcsak fejfájás, hanem levertség és stressz ellen is hatásos, sőt, a hirtelen hangulatváltozások kiegyensúlyozására is beválik. Amellett, hogy oldja a feszültséget, élénkítő és serkentő hatása is van. Külsőleg alkalmazva segít a zúzódások, rovarcsípések elmulasztásában, a miteszerek leszárításában és más bőrhibák gyógyulásában, még az olyan súlyos esetekben is, mint a pikkelysömör vagy az ekcéma. Kiváló gyógyír reumás fájdalmak, idegzsába kezelésére is, fürdő és bedörzsölőszer formájában. A levendula kiegyensúlyozza a bőr zsírosságát, és serkenti a bőr anyagcsere-folyamatait.
Az aromaterápia érzelmeket, hangulatokat befolyásoló hatása rengeteg kisérlettel bizonyított, hogy a vanília, levendula illat belélegzése nyugtató hatású.
Az alapolajok kókusz-, napraforgó- és sok - sok olíva olaj, színezéknek pedig ásványi alapú kozmetikai pigmentet használtam. A szappan minden bőrtípus számára használható.





2012. június 12., kedd

Narancs - gyömbér szappan új köntösben



A régi szappanomat, most új formában álmodtam meg (nehezen vagyok képes ugyanazt megalkotni, mindig kell valami újdonság). Ezúttal nem csak a színekben és a mintában történt változás, de egy részébe egy kevés glicerin is került, amitől ez a rész kissé opálos lett. A szappan további színeit egy kevés pirospaprika, narancshéjpor és titándioxid adja.

A szappan normál és zsíros bőrre készült. A narancs visszaállítja a bőr anyagcsere egyensúlyát, a por alakban hozzádadott gyömbér pedig bőrradírozó hatású, ezáltal eltávolítja az elhalt hámsejteket valamint serkenti a bőr vérkeringését. 

A narancson kívül még kubebabors illóolaj került bele, de érezhető a gyömbér illata is. Természetesen nem bírtam ki, hogy ne mintázzam meg egy kicsit a tetejét.


2012. június 6., szerda

Dezodoráló lábspray

A lábizzadás nem csupán azért rossz, mert igen kellemetlen, hanem azért is, mert az egész komfortérzetre kihat. Mivel a láb napi 12 órát biztosan cipőben tölt, gyakorlatilag folyamatosan vízben úszik.
A lábizzadás jelensége nem minden embernél egyforma mértékű; esetenként kóros méreteket is ölthet. A túlzott mértékű izzadás szerencsére speciális kezeléssel jó eredménnyel orvosolható.
A leggyakrabban a serdülők és a sportolók lábain kialakuló izzadás olykor kellemetlen lábszaggal jár együtt. Az izzadt, nedves környezetben - amihez a zárt edzőcipő "ideális" feltételeket biztosít - a talp szarurétegei feláznak, bennük kerek mélyedések jönnek létre.
A szarukedvelő baktériumok telepei e kráterek, az "illatot" pedig a lebomlott szaru szolgáltatja. A tisztálkodásra való fokozott odafigyelés és az enyhe fertőtlenítés megszüntetheti e kellemetlenséget. 

Dezodoráló lábspray recept:
100 ml víz (desztilált, vagy szénsavmentes ásványvíz)
30 gr alkohol (gyógyszertárban kapható)
20 gr szódabikarbóna
5 csepp teafa illóolaj
5 csepp borsmenta illóolaj

A vízben oldjuk fel a szódabikarbónát, az alkoholban pedig az illóolajokat. Ezek után öntsük össze a vízben oldott szódabikarbónát és illóolajos alkoholt, majd töltsük egy szórófejes flakonba. A szódabikarbóna gyengén lúgos, vízben jól oldódó só. Nemcsak csökkenti az izzadást, de szagtalanít is! A teafa illóolaja erős baktérium ölő, a borsmenta természetes illatanyaga hosszan tartó, friss és üde érzetet nyújt, és fertőtlenít.

Ha nagyon erősen izzad a láb hatékonyabb lehet az alábbi lábhintőpor receptje, ami a felesleges nedvességet be is szívja.

Lábhintőpor recept:
2 evőkanál kukoricakeményítő
2 evőkanál rizsliszt
1 evőkanál szódabikarbóna
2 evőkanál apróra őrölt zsálya

Az összetevőket keverjük össze, és töltsük egy kiürült hintőporos dobozba. A megmosott és alaposan megszárított lábat finoman szórjuk be vele. Egy keveset szórhatunk a cipő belsejébe is, így egész nap friss marad a láb. A zsálya az egyik leghatékonyabb növény az izzadás kezelésében, akár 50 %-ban képes csökkenteni a verejték mirigyek aktivítását.

2012. június 3., vasárnap

Zöldagyagos sampon szappan diólevéllel



Ez a samponszappan elsősorban zsíros korpás hajra készült, és nem utolsó sorban hajhullás ellen is.
Az alapolajok ugyanazok, mint a tojásos samponszappanomban: olíva-, napraforgó-, kókusz- és ricinusolaj. Erős diólevél főzetet főztem, és ebben oldottam fel a lúgot. A diólevél elég erős barna színt adott a szappan alapnak, ami később a szappanosodás folyamán egyre halványodott. A zöldagyag pudingosodáskor került bele, amitől szép zöld színe lett. A szappanban lévő illóolajok (rozmaring, teafa, ylang-ylang) is jó hatással vannak a zsíros, korpás fejbőrre: A rozmaring olaja erősíti a hajhagymákat, fokozza a vérkeringést és antibakteriális hatású. A teafa erős baktériumölő hatása miatt a korpás fejbőr egyik legjobb csodaszere, az ylang-ylang olaja pedig elősegíti a zsíros bőr faggyútermelésének normalizásálát.

A zöld agyag igen gazdag ásványi anyagokban és nyomelemekben (pl: szilicium, magnézium, vas, kálium, kálcium, nátrium, cink, szelén és kobalt). A bőrápolásban leginkább tisztító , méregtelenítő, puhító és hámsejt eltávolító hatása miatt használják. Rendkívül jó hatással van a zsíros, pattanásos bőrre gyulladáscsökkentő és méregtelenítő hatása miatt. Egyre több természetes hajápoló kozmetikumban van jelen hajpakolás vagy sampon formájában.

A diólevél külsőleg bőrbetegségek, pattanások, ekcéma, bizonyos gyulladások és lábgombásodás ellen használja már régóta a népi gyógyászat. Igen hatásos tetvesség, rüh ellen, de használható a hajhullás megelőzéseként is. Keserű nyálkahártya-összehúzó, tonizáló hatása van, cserzőanyagokban nagyon gazdag. Összehúzó, cserző hatását a levél tannintartalma, baktériumölő, gombaölő, rovarölő és rovarriasztó hatását pedig a vele kapcsolatban lévő ellagénsav okozza. A diólevelet nem utolsó sorban a haj festésére is lehet használni.


2012. május 21., hétfő

Mi az a szappan? Avagy a szappan kémiája

  Kémiai szempontból a szappanok nagy szénatom számú (karbonsavak) nátrium- illetve kálium sói. A nátronszappanok kemények, a káliszappanok pedig lágyak, azaz folyékonyak. - Írhatnék most ide bonyolult kémiai képleteket, de nem vagyok kémikus, és ha őszinte vagyok jómagam sem tudok kiigazodni rajtuk. - A szappanok az olajok és zsírok zsírsavjainak megfelelő hidroxidok (nátrium- vagy kálium-hidroxid) kémiai reakciójával jön létre, ezt a folyamatot nevezik elszappanosításnak.
 
Minden állati és növényi olaj és zsír alkalmas az elszappanosításra, de a szappan végső tulajdonságait az olajokban lévő zsírsavak határozzák meg. Különböző zsírsavakat ismerünk, ilyen a laurin-, mirisztirin-, linol-, linolén-, palmitin-, sztearin-, ricinolén- és olajsav. Az hogy egy olajban a különböző zsírsavak milyen összetételben szerepelnek, határozzák meg a nyers szappan végső tulajdonságait. Például egy szappan habzásáért a benne található palmitin- és sztearinsav a felelős, a szappan keménységét a laurin- és a mirisztirinsav adja. Ezért a megfelelő olajok illetve zsírok összeválogatásával különböző szappanokat tudunk előállítani, mint pipere-, folyékony-, borotva szappant stb..
De nem csak az zsírsavak határozzák meg a szappanok végső tulajdonságait, ugyanis nagyon sokféle anyag van még az olajokban, amik változatlanul élik túl az elszappanosítást. Ezek legfőképpen vitaminok, vagy más bőrtápláló anyagok.

És hogyan mos a szappan?
A szappan egy felületaktív anyag, ami csökkenti a víz felületi feszültségét. Minden folyadék rendelkezik felületi feszültséggel, ami miatt a folyadékok a lehető legkisebb fajlagos felületű alakzatot igyekeznek felvenni. Ezért is van az, hogy egy kis méretű lebegő folyadék gömb alakú, még a szappanbuborék is. A felületi feszültség következménye, hogy bizonyos tárgyak és állatok a vízben nem süllyednek el, bár a sűrűségük nagyobb mint a folyadéké. A mosás során a víz nagy felületi feszültsége miatt nem képes a textilszövet finom pórusaiba behatolni, ezért onnan a zsíros szennyeződéseket sem tudná eltávolítani, egyrészt ebben nyújt segítséget a szappan.
Hogy a mosás  során  a zsíros szennyeződések is távozni tudjanak a textiliából, a nem vízoldható anyagokat vízoldhatóvá kell tenni. Mosási hatékonyságát végsősoron azzal éri el, hogy a szappanban található szénláncok zsírokban, a nátrium pedig vízben oldódik, így a zsírcseppek emúlziót képezve elszakadnak a textil felületéről.




Forrás: Szappan Wikipédia, Világlexikon,

2012. május 18., péntek

Aloe verás olíva szappan babáknak

Az aloe vera a bőrápolásban az egyik legkedveltebb növény. Alapvetően négy fő tulajdonsága van: gyulladáscsökkentő, gombaölő, antibiotikus és regeneráló. A bőr négyszer gyorsabban szívja magába az aloe verát, mint a vizet; segít nyitva tartani a bőrpólusokat és átadni a nedvességet és a növény tápláló anyagait.

Az Aloe verát az ókori Egyiptomban az örök élet szimbolumaként kezelték, a Közel Kelet számos népe hitt abban, hogy nedve bölcsességet és halhatatlanságot nyújt. Már ie. 300-ban Nagy Sándor is eredményesen alkalmazta katonái táplálására és sebeik gyógyítására, sőt a növény birtoklása érdekében foglalta el Socotra szigetét is. 
A feltételezések szerint Afrikában fedezték fel, és onnan indult hódító útjára. A liliomfélék családjába családjába tartozik, és természetes körülmények között 75-120 cm magasra is képes megnőni.

Az Aloe verának sok gyógyító hatást tulajdonítanak, de nézzük csak bőrápolási szempontból:
  • Az emberi test legmélyebb rétegeibe képes bejutattni hatóanyagait (mind a hét szintre képes behatolni)
  • Lágyítja, rugalmassá teszi a bőrt, csökkenti az öregedés látható jeleit
  • Pótolja a bőr elvesztett víztartalmát, így kiválóan ápolja a száraz bőrt
  • Enyhíti az enyhe bőrirritációkat (rovarcsípés, égés, borotválkozás stb...)
  • Nyugtatja a leégett bőrt, fájdalomcsillapító hatású
  • Regenerálja a bőrt, gyorsítja a sérült szövetek gyógyulási folyamatait
  • Gyulladáscsökkentő és antiszeptikus (baktérium-, gomba- és vírusölő hatása van)
  • Gyorsítja és normalizálja az anyagcserét, ezáltal hatékonyan méregtelenít.
  • Kíváló hatásfokkal alkalmazható seborrhea, herpesz, rosacea, pikkelysömör, ekcéma és gombás eredetű fertőzések kezelésére.

A vitaminok közül megtalálható benne az A-, B1-, B2-, B3-, B6-, B12-, C- és E-vitamin. Gazdag ásványi anyagokban, mint a kálcium, foszfor, vas, nátrium, mangán, magnézium, réz, króm és cink.
A legfőbb hatóanyaga, ami a leginkább értékessé teszi, az a benne található acemannon, amely megerősíti a természetes védekezőrendszert.

A szappan 100% olívaolajból készült, ami kiválóan hidratál, öregedésgátló és gazdag antioxidánsokban. Olajsava a sebum, a bőr faggyújának alkotórésze, de linol savat is tartalmaz, ami regenerálja, védi a bőrt. A lúgot nem az aloe lében oldottam, hanem pudingosodáskor került bele, hogy kissé megóvjam a lúg erős reakciójától. Illatnak nagyon kevés levendula illóolaj került bele, ami ugyancsak az érzékeny bőr kíváló ápolószere.

A szappan kimondottam száraz és érzékeny bőrre készült, de segítséget nyújthat a problémás (mint a pattanásos, ekcémás és roseceás) bőr tisztításában is.



2012. május 15., kedd

Habos testvaj shea vajjal




Régóta készítek már testvajakat, amiket én személy szerint nagy szerettel használok, főleg a téli időszakokban, amikor a bőrnek extra hidratálásra van szüksége. Viszont nemrégiben akadtam rá erre a habos testvaj receptre, ami ellenben viszi a prímet az eddigi összes testvajam közül. Kellemesen krémes, nagyon hamar beszívódik a bőrbe és nem hagy zsíros érzetet maga után.




A recept  75%-ban szilárd zsírokat és 25%-ban folyékony olajokat tartalmaz. Az én esetemben ez így néz ki:
  • 20 gr shea vaj
  • 10 gr kókusz olaj
  • 10 gr szőlőmagolaj 
  • 10 - 15 csepp illóolaj tetszés szerint (én kihagytam belőle, mert szeretem a finomítatlan shea vaj illatát)
Először a shea vajat és a kókuszolajat felolvasztjuk, majd hagyjuk őket kihűlni. Ez kb 30 perc, de egy kis időre a hűtőbe téve ez az idő elégé lerövidíthető. Ha már kezd opálossá válni keverjük hozzá a szőlőmagolajat és az illóolajokat. Hagyjuk tovább hűlni a hűtőben, és ha már kezd egy kicsit keményedni habverővel verjük fel, amíg egészen habos és krémes állagot nem kapunk.

A fennt leírt testvaj egy alaprecept, amely végtelen ötleteket kínál természetes testápolási termékeink házi előállítására.





2012. május 12., szombat

Joghurtos Mandulás Ghee-s szappan


A Ghee-t az ayurvédikus kozmetikai kezelésekben a bőr puhítására, feltöltésére és megfiatalítására használják, segítségével ellensúlyozzák a napfény okozta égési sérüléseket is. A ghee akár 90%-ban be tud hatolni a bőr mélyebb rétegeibe, ezáltal növelve az egyes gyógynövények gyógyító hatását.

A ghee India szerte elfogadott és használt alapanyag mint a konyhában és kozmetikában. A szó szanszkrit eredetű, jelentése pedig nem más, mint „tisztított vaj”.

Tisztított vajat magunk is könnyedén készíthetünk otthon. Jobb kicsit nagyobb mennyiségű vajban gondolkodni, mert kb a 3/4-e lesz a tiszta ghee. A vajat lehetőleg lassú tűz felett hevítsük és olvasszuk, nehogy odaégjen., majd hagyjuk, hadd csapódjon ki benne a tejfehérje. Időközben szedjük le a tetején képződött habot. Onnan lehet tudni, hogy elkészült, hogy a vaj már nem zavaros, hanem tiszta és aranysárga színű. Amikor kész, szűrőn átszűrjük egy tiszta edénybe, amiben tárolni szeretnénk.

A szappan elsősorban száraz bőrre készült. A benne lévő ghee mélyen behatol a bőr szöveteibe. A mandula gyengéd bőrradírozó hatása fokozza a vérkeringést, ezzel segítve elő a méreganyagok távozását. A joghurt nagyon sokféleképpen használható a bőrápolásban. Minden bőrtípusra használható, ha kell hidratál, ha arra van szükség, akkor nyugtat, de még enyhe hámlasztónak is beválik.

Összetevők: Olívaolaj, ghee, kókusz-, napraforgóolaj, őrölt mandula és egy nagyon kevés kakaópor színezésnek. Ezenkívül még szantálfa illóolaj került bele, ami antiszeptikus és bőrfiatalító. Illata lágy, édes, meleg kissé fás tónussal, ami engem legtöbbször Indiára emlékeztet. De a szantál illata mellett a ghee jellegzetes illata is érezhető a szappanban.





2012. április 27., péntek

Epres joghurtos szappan



A termesztett szamóca eredetét Kelet-Ázsiába teszik, de a vadon élő szamócát már az ősember is gyűjtögette, fogyasztotta. A római kori írásos anyagok már megemlékeznek a vadon termő szamóca fogyasztásáról, de ismert volt a germánok körében is, akik - mai szóval méregtelenítőként - nagyobb mennyiségben fogyasztották. Az erdei szamócát a középkorban telepítették először a kertek végébe, s trágyázással a hozamát is megpróbálták növelni.  Termesztése a XV. század környékén kezdődött, majd számos keresztezés, finomítás után alakultak ki a ma termesztett fajok. A reneszánsz idején nagyon népszerűvé vált, már ekkor tejszínnel tálalták a hölgyek, borral az urak számára.

A szamócával nemcsak mint táplálékkal találkozhatunk, hanem jelképként is jelentős volt. Díszítő elemként rajzolták, hímezték. Hármas levélalakja a Szentháromság jelképe lett, sok helyen még három szem szamócát is áldoztak. A szegényebb emberek körében azonban egyszerű gyümölcs maradt, amelyhez szinte elsőként jutottak hozzá a téli hónapok után, és amelyről azt tartották, hogy bármennyit ehet belőle az ember, mégse lakik jól tőle.

Az eper szinte minden ember kedvence, és belsőleg alkalmazva is kiváló bőrápoló. Felfrissíti a bőrt, csökkenti a ráncokat, valamint az ekcéma és a pikkelysömör tüneteit is. 
Az epret bőrtípustól függetlenül bárki használhatja kozmetikumaiban. Az eper pH értéke nagyjából megegyezik a bőrével, vagyis majdnem semleges. Az enyhén savas kémhatás azért teszi nagyon értékes anyaggá az epret, mert megakadályozza a bőr túlzott kiszáradását. Az eper ezenkívül nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, amelyek a bőr idő előtti öregedését okozó szabadgyököket bontják le.

Az epret pürésítettem, átszűrtem és a szappanhoz szükséges folyadék fele mennyiségének megfelelő eper levében oldottam fel a lúgot. Pudingosodáskor adtam hozzá a joghurtot (ami a folyadék mennyiségének a másik felét adta).  A joghurtban található tejsav kényezteti a bőrt, ellenállóbbá teszi azt. A joghurt továbbá kitünő természetes hidratáló is. Finoman hámlasztja a bőr felső rétegét.
A tetejét már előzőleg kiöntött eper formájú olíva szappannal díszítettem, amit kozmetikai pigmenttel színezem. A szappan minden bőrtípusra használható.





2012. április 24., kedd

Borotvaszappan



Mostanra már annyi maradék szappanom gyűlt össze, hogy már ideje volt kezdenem velük valamit. Mivel már jó ideje terveztem egy borotva szappan készítését, ezért adott volt az ötlet. Egy borotva szappan, maradék szappandarabkákkal.

Elsődleges célom a jó és stabil habzás volt (mégis csak a több hab dukál egy borotva szappanba), ezért az alábbi olajokat választottam:
Olíva olaj: ugyan kevésbé habzik, de jó bőrkondicionáló tulajdonságokkal rendelkezik.
Kókusz olaj: Laurin- és mirisztirinsav tartalma nagy és buborékos habot produkálnak.
Pálma olaj: stabil és krémes habot ad a szappannak.
Ricinus olaj: ricinolénsav tartalma jó habzást ad, bár óvatosan alkalmazzuk, mert extrém módon lágyítja a szappant.

Eredményképpen valóban jól habzó szappant kaptam, stabil és krémes habbal. Ugyan még így sincs akkora habja mint egy borotvahabnak, de kitűnően puhítja a borostákat, és könnyen csúszik rajta a borotva.  Íme a kép:




Mivel férfiak számára terveztem ezt a szappant, ezért fekete kozmetikai pigmenttel színeztem, amit igazán feldobtak a színes kis szappandarabkák. Illatnak pacsuli és kubebabors olajat kapott. A pacsuli illóolaját a bőrápolásban elsősorban a pattanásos, ekcémás, gyulládásos és érett bőr kezelésére alkalmazzák, gyulladáscsökkentő és bőrregeneráló hatása miatt. Az egzotikus illatú, élénkítő, erősítő hatású kubebabors olaja igazi frissítő hatású, minden bőrtípusra ajánlott , mely kiváló bőrtisztító és bőrnyugtató hatású.


2012. április 22., vasárnap

Kókusztejes Bounty szappan

A maja indiánok már időszámításunk előtti 600-as években is ismerték a csokoládét. Nagy erőt tulajdonítottak neki, vallási szertartásokon és betegségeknél alkalmazták gyógyszerként. A csoki igazán elérhetővé csak az 1700-as években vált az emberek számára.

A kakaóban és a csokoládéban található flavonolok kifejezetten jót tesznek a bőrnek: hidratálják, erősitik a struktúráját, és javítják létfontosságú funkcióit is, például a vérkeringést 

A kókusztej hidratáló hatása ruganyossá teszi a bőrt, ráadásul a zsíros arcbőrön is segítséget nyújt. A néphit szerint a karibi nők nem csupán az ételekben hasznosítják a kókuszt, hanem bőrápolóként is. 

Ez a szappan minden bőrtípus számára készült. Összetvők olíva-, kókusz-, napraforgó- és extra ápolásnak pedig kakaóvaj is került bele. A lúgot kókusztejben oldottam fel, amit bárki házilag is elkészíthet, ha esetleg drágálná a boltit. Én egy csomag kókuszreszeléket (vigyázat, nem a kéndioxiddal fehérített, a legalkalmasabb a bio kókuszreszelék) kétszer annyi lobogó vízzel felöntöttem, és egy éjszakát állni hagytam. Másnap botmixerrel összeturmixoltam és pár gézlapon átszűrtem, amit még jól kinyomkodtam, hogy a zsírosabb része is kijöjjön.
A hűtőben való tárolás után a tetején egy vékony réteg képződik, ami a kioldódott kókusz-zsír. Ezt le lehet szedni, és későbbiekben sütéshez, főzéshez vagy akár kencéinkhez is fel lehet használni.

A massza egy részét kakaóporral színeztem, illatnak pedig pedig kevés kókusz illatot kapott. Igazán kellemes szappan születet, szolíd illattal. A csoki és a  kókusz illata köztudottan nyugtató hatású, ezért gyakran találkozunk testápló és tusfürdő formájában vele a boltokban, akár külön - külön is.

2012. március 21., szerda

Tavaszköszöntő szappankák

Gyulai Pál: Tavaszi reggel

A bércet már a hajnal aranyozza,
A völgy virágit gyönggyel harmatozza;
Fű és fa lombján hűs szellő legyint át,
Ébresztgeti a lepkét és pacsirtát.

A suttogó patak mintegy megbátrul,
Vadrózsa bokra ég a napsugártul;
Fény mindenütt, víg zaj minden zugolyban,
Az ég mosolyján a föld szíve dobban.

Oh fény és dal! Tavasznak enyhe napja'.
Elveszett fényét lelkem visszakapja,
Szívem megárad ifju érzelemben,
S ajkamra ismét víg dal hangja lebben.



A szappankák ugyanazokból az alapolajokból készültek (olíva-, kókusz-, napraforgóolaj és kakaóvaj), viszont illatban különböznek egymástól. A hátsó piros barázdás kubeba-, ylang- ylang-, és mandarin illóoljjal készült, ami igazán frissítő és számomra a tavaszt idézi. A csibés szappan pedig bergamott- és mandarin illóolajat kapott, ami egyszerűen csak finom, és az illata felvidít.

2012. március 20., kedd

Télvégi bánatűző fürdőgolyó



Végre itt a tavasz, melegszik az idő, éledezik a természet, egyre hosszabbak lesznek a nappalok. Bár a csillagászati tavasz épp ma kezdődött el, még sokakban ott mereng a télvégi rosszkedv.
Ez a fürdőgolyó bergamott és mandarin illóolaj keverékéből készült, igazán frissítő, nyugtató és derűlátásra bír.
A mandarin kedélyjavító, lehangoltságot szüntető, idegesség és túlfeszítettség esetén és depresszióra jó hatással van. A bergamott illóolaja nyugtató, és lazító hatású így depresszió ellen is kiváló.
Színének a narancssárgát választottam, mert a színterápiás tanácsok szerint derűssé tesz, optimista gondolatokat közvetít. Felszabadít a belső kényszerektől és görcsöktől, segít megtalálni az egyensúlyt a kötelességek és a szabadidő között. A bergamott illóolaja fototoxikus, használatát követő 12 órán belül kerülendő a napozás és a szoláriumozás.

2012. február 15., szerda

Kamillás - Tojásos sampon szappan



A tojás vitamintartalma elég jelentős, hiszen gyakorlatilag az összes létfontosságú vitamin megtalálható benne például C-, A-, D-, E-, B-vitaminok, folsav, pantoténsav. Ásványi anyagok közül megtalálható benne a foszfor, vas, cink, kálcium, kálium, nátrium, szelén és magnézium. A kamilla erős gyulladáscsökkentő és jótékony hatással van a korpás, zsíros fejbőrre. 

Illatnak teafa, ylang-ylang és citrom illóolajat kapott. A teafa erős baktérium ölő, ezért hatásos a korpa kezelésében. Az ylang - ylang a zsíros bőrre van jótékony hatással, a citrom erős pórusösszehúzó hatása miatt ugyancsak zsíros bőrre ajánlott, de segít a korpás és zsíros haj esetén is.

A szappan olíva-, napraforgó-, kókusz-, ricinus- és kevés pálmaolaj felhasználásával készült. A lúgot kamillateában oldottam fel, a tojás pedig pudingosodáskor került bele. Az utóbbi eléggé felgyorsította a folyamatot, ezért sok idő nem maradt, hogy valami minta is kerülhessen bele. Színét egy kevés pirospaprika adja. Sokáig ódzkodtam a pirospaprika használatától, mint színező, mert attól tartottam, hogy hagy némi paprika illatot maga után. Most viszont kellemes meglepetés ért, hogy ennek nyoma sincs a szappanomban. :) Elsősorban korpás, zsíros fejbőrre készült samponszappan, de a pattanásos és zsíros bőr tisztítására is alkalmas.


2012. február 14., kedd

Méz - zabliszt fürdőgolyó




Ez a fürdőbomba az igénybevett és száraz bőr ápolására készült, ami hidratálja, puhítja és bársonyossá varázsolja a bőrt.  Ragaszkodva egy kicsit az ünnepekhez, Valentin nap alkalmából szívecskés öltözetet kaptak.

A recept a következő:
7 gr méhviasz
8 gr szőlőmagolaj
35 gr citromsav
60 gr szódabikarbóna
25 gr kukorica keményítő
25 gr zabpehelyliszt
10 gr teljes tejpor
10 csepp illóolaj tetszés szerint (ez esetben vanília volt)

Ez a mennyiség nekem 3 db fürdőgolyó elkészítéséhez volt elég, amit szívecskés süteményes kinyomóformába nyomkodtam bele.