Oldalak

2019. december 31., kedd

Kecsketejes Kávé Szappan


Vannak azok a szappanok amiket mindig újra és újra kell alkotni. A kávés szappan is ezek közé tartozik, mert ugye sokan szeretjük. Én személy szerint imádom. Nagy kávéfogyasztók vagyunk itthon, imádom az illatát, és a reggeleket el sem tudnám képzelni nélküle. 

Ugyanakkor még a bőrre is rendkívül jó hatással van. Tele van fontos és hasznos antioxidánsokkal, amelyek segíthetnek csökkenteni vagy megállítani a sejtjeink lassú károsodását, és megakadályozzák a testünkben lévő gyulladásos folyamatok kialakulását. 

A szappanból nem maradt ki a hozzáadott őrölt kávé sem, ami finoman radírozza a bőrt. 

Illatot nem kapott. A kávé tökéletesen érezhető benne, persze azért annyira nem mintha külön illatanyagot kapott volna. Idővel még enyhül, de azért megmarad benne. Nemrég kezembe akadt egy régebbi kávés szappanom, és még mindig érezhető benne enyhén a kávé illata.

              



Sokan kérdezik tőlem, hogy hogyan készül a hab a tetejére. Az egész nem nagy rejtély, ugyanis pudingodosáskor minél tovább turmixoljuk a szappan masszát, annál sűrűbb és keményebb szappanalapot kapunk. Csak addig kell "keményíteni" egy keveset a masszából, amíg habzsákba nem tudjuk tölteni, és csinos kis habokat formálni belőlük. 🙂

A szappan összetevője: olíva olaj, kókusz olaj, napraforgó olaj, pálma vaj, shea vaj, kecsketej, titán dioxid. 

       










Narancs- csoki szappan



Ezt a szappant még karácsonyra készítettem, csak valahogy mindig az idő hiányával küszködök, hogy meg is osszam ezeket. 

Az alapillata jó sok narancs, és mivel a kakaó is megszaladt a készítése közben elég szépen érezhető az is benne. 

A színét ugyancsak a kakaó adja, a narancssárga részt pedig sárga kozmetikai pigmenttel és egy kevés vasoxiddal színeztem. 

Elég magas hőfokon kevertem a lúgot és az olajokat, ezért viszonylag gyorsan pudingosodott, így a minta kevésbé keveredett össze a kavarás során. Alapvetően nem ez volt az eredeti terv a mintazással kapcsolatban, de örülök neki hogy a végére így sikerült. 😊




2019. december 28., szombat

Szilárd hajbalzsam


Az előző bejegyzés a szilárd samponról szólt, és mint azt említettem készült hozzá szilárd hajbalzsam is.
A hajbalzsam kicsit olyan mint a testápoló, mivel rajtahagyjuk a fejünkön több percig, ezért bőven van ideje beszívódni az összes hatóanyagnak, legyen az tápláló vagy akár károsító. Ezért is foglalkoztatott már jó ideje a hajbalzsam készítése, mert mi is van a boltok polcain kapható hajbalzsamokkal? 

Nézzünk csak egy - két összetevőt: 
- Butylphenyl Methylpropional: beavatkozhat a hormonrendszer működésébe, megzavarhatja az immunrendszert és allergiát is okozhat. Az EWG adatbázisa szerint 10- ből 7 pontot kapott a veszélyességi listán, tehát egyáltalán nem javallott az ezt tartalmazó szerek használata. 
- Alpha-isomethyl-ionone: több kutatás bizonyította toxikus hatását. Mivel a hajbalzsam több ideig érintkezik akár a fejbőrrel is, ezért én nem kenném a fejemre. Az EWG is csak bizonyos mértékig engedi használatát kozmetikumokban.
- PEG-150: ez az anyag ugyan ártalmatlan, de sokszor szennyezett lehet rákkeltő anyagokkal.
- Szilikonok (inci listában: -one, - oxane végződésű összetevők, mint pld.: dimethicone, cyclohexasilone): Nem árt tisztában lenni vele, hogy ezek valójában műanyagok. A bőr nagyon jól tolerálja, nem okoz kárt benne; de úgymint a kőolaj származékoknak több száz év kell, hogy a természetben lebomoljanak. 
- Tartósítószerek ( inci listában: BHT, EDTA, Phenoxyethanol, benzophenone, -paraben-, Quaternium 15, Quaternium 18, Polyquaternium, Chlorphenesin, stb...) : Ezek az anyagok hosszú távon irritálhatják a bőrt és a környezetet is szennyezik. Az emberre nézve potenciális rákkeltők. 

Lehetne még folytatni a listát, de engem már ez is eléggé elrettentett. Két verzió maradt, vagy lemondok a hajbalzsamról, vagy kitalálok valamit. A cél egy szilárd hajbalzsam megalkotása volt, több okból. Az egyik az, hogy kihagyjam a vizet a receptből, egyszerűen azért mert az amúgy is adott egy hajmosás során. Nem szeretnék bajlódni üres flakonok gyűjtögetésével és beszerzésével, és ha már lehet környezet tudatosságból haladnék a zero waste életmód felé. Ha pedig kihagyom a vizet, és csak úgymond zsírfázissal dolgozom a tartósítót is kihagyhatom. 





Végül kétfajta balzsam is készült. A fehér kókusz olajos, ami fényessé varázsolja a hajat, antibakteriális és hidratáló;  a sárga pedig olíva olajjal készült, ami hidratálja, erősíti és fényt ad neki.  De nézzük a többi összetevőt is:

BTMS: növényi alapú hajkondícionáló, ami könnyen fésülhetővé, fényessé teszi a hajat. 
Panthenol: B5 vitamin, segít megőrizni a fejbőr egészségét, meggátolja a hajszálak idő előtti kihullását, fényessé és selymes tapintásúvá teszi a hajat.
Keratin: javítja a haj szerkezetét, hidratál, erősíti.
Cetilalkohol: emulgálószer
Illóolaj

A végeredmény valóban fényes, puha és könnyen fésülhető haj. A használata talán furább a megszokottnál, mert végig kell húzgálni a nedves hajon mint egy szappant, mindaddig amíg nem érezzük hogy már elegendő balzsam van rajta. De viszont ami pozitív, hogy talán pont ezért túlzásba sem tudunk annyira esni a hajbalzsam használatával. 🙂






2019. december 1., vasárnap

Szilárd sampon

Sokan kérnek tőlem sampon szappant, és az igazat megvallva aki még nem használt hasonlót, megpróbálom nem rábeszélni. Nem azért mert nem lenne jobb hatással a fejbőrre, mint a boltban vásárolt szilikonos, SLS, ALS és megannyi káros szulfáttal dúsított samponoknál, hanem egyszerűen a hajunk nem lesz tőle olyan mint a samponos mosásnál megszokott. Én évekig használtam sampon szappant, és őszintén jó hatással volt a felbőrömre. De a hajam.... Puha volt, és állt mint a cövek. 😄 próbálkoztam ecetes öblítéssel, annak ellenére hogy írtóztam már gondolatától is, a hajam mintha mégse érezte volna. Na jó! Egy picit. De az kevés volt. Nem maradt ki a citromos öblítés sem, aztán jöttek a balzsamok, amik valóban visszaadtak valamit, egyrészt nem volt még mindig az igazi, másrészt pedig visszatérhettem a bolti termékekhez, pedig nem ez volt a cél.
Szóval a sampon szappan egy megosztott műfaj. Van aki imádja és bevált neki, és van aki ki nem állhatja. Ennek az egyszerű oka abban rejlik, hogy a szappan lúgos kémhatású, ellentétben samponok savas kémhatásával.
A haj főként a keratin nevű szaruanyagból áll, amely kedveli a gyengén savas ( max 5,5 ph) közeget, ami fejbőrnek is jót tesz. A lúg hatására a haj színe és alakja is megváltozik. Nem szeretnék senkit sem lebeszélni a sampon szappan használatáról, hiszen sokan beszámoltak már arról, hogy pont a lúgos szappan segített a fejbőr és hajproblémákon.
A célom inkább valami csomagolás mentes sampon megalkotása volt, és most ezúttal savas kémhatással bír. A legjobban az tetszik benne, hogy úgy lehet használni mint a szappant, habzik mint a fene 😊, és elfér a szappantartóban a többi szappan mellett. Nem kell belőle sok, könnyen tisztít, a haj pedig puha, fényes és könnyen fésülhető lesz tőle.


Összetevői sodium Coco sulfat, ricinus olaj, panthenol, teafa olaj és levendula illóolaj.
Készült hozzá szilárd hajbalzsam is, de arról majd a következő bejegyzésben írok. 🙂





2019. október 29., kedd

Mézeskalács szappankák

Ehhez a poszthoz sok mindent nem szeretnék hozzáfűzni, ezúttal beszéljenek a képek. Annyit azért megosztok, hogy a karácsony közeledtével az illata a mézeskalácsra emlékeztet. A benne lévő illatok: fahéj, szegfűszeg, narancs, vanília és egy csipet lime. Összetevői kókusz olaj, pálma vaj, olívaolaj, sheavaj, méhviasz, méz, kecsketej és egy kevés kakaó 😊






2019. október 17., csütörtök

Kecsketejes narancs fahéj szappan


A fahéj nemcsak az ételekbe való, hanem a bőrünkre is. Felveszi a harcot a pattanásokkal, hegekkel, és sokkal élénkebb lesz a bőrünk. 
Alapvetően melegítő, erősítő hatású, vérbőséget okoz. Nagymértékben antibakteriális, antivirális, gombaölő, fájdalomcsillapító és enyhén alvadásgátló. Emellett a narancs illóolaj használata az egyik leghatékonyabb megoldás az aknés bőr kezelésére. Gyulladás csökkentő hatása segít a bőrnek megszabadulni a kellemetlen pattanásoktól, ezáltal méregteleníti az utca levegőjétől elnehezült pórusokat. A száraz és irritált bőr is meghálálja az édes narancsos gondoskodást. Serkenti a kollagén termelődést, amelynek köszönhetően kisimulnak a finom vonalak és ismét ráncmentes és selymes tapintású lesz a bőr. Mind az arcbőr, mind a fejbőr esetében segít visszaállítani a száraz/zsíros bőr egyensúlyát.
A narancs illata felvidít, frissít, oldja a feszültséget; a fahéj édes, fűszeres illata pedig nyugtató és stresszoldó hatással van a testre és a lélekre egyaránt, ugyanakkor felidézi a karácsonyi sütemények illatát.
Összetevői: narancslé, kecsketej, olívaolaj, kókusz olaj, napraforgóolaj, pálma vaj, sheavaj,  fahéj őrlemény, narancs és fahéj illóolaj. Színét pedig fahéj és kurkuma por adja.





2019. október 13., vasárnap

Kókusz Citromfű szappan, avagy maradék szappanok felhasználása

Van hogy felgyűlnek a maradék szappanok, főleg úgy ha az ember lánya egyfolytában szappant főz. 😁 Ilyenkor valahogy bele kell kreálni abba amit meg szeretnél alkotni. Valahogy így született meg ez a szappan. A folyadék alap erős citromfű főzet, és mivel a kecsketej mostanában nem maradhat ki ezúttal por formájában került bele. Persze azért van még benne olíva olaj, kókusz olaj, pálma olaj, napraforgóolaj és az elmaradhatatlan shea vaj. Illatnak pedig nagyobb részben kókusz és kisebb adagban citromfű illatot kapott.
A maradék szappan lereszelve pudingosodáskor került bele, szerintem egész csinos lett. 
De azért essen szó egy kicsit a hatásáról is. 
A citromfű elsősorban nyugtató hatásáról ismert, de külsőleg erős antibakteriális és gombaölő hatású, és segítség az akné kezelésében is. Így elsősorban problémás bőr kezelésére készült, de az illata miatt  nyugtató fürdőnek sem utolsó. 



2019. október 9., szerda

Kecsketejes mentaszappan csalánnal

A római mitológiában, amikor Plútó szerelmet vallott Mentha nimfának, Perszephonét, Plútó feleségét tébolyító féltékenység töltötte el, ezért megölte a nimfát, és porait a földbe szórta. Plútó nem tudta feléleszteni kedvesét, de maradványaiból növényt alkotott. Azóta a nimfa mentaként édes, figyelemfelkeltő illatot áraszt.

Az ógörög és római vallás elengedhetetlen szertartási kelléke volt. Az ázsiaiak és egyiptomiak évezredeken át könnyítették vele emésztőszervi bántalmaikat. A XVIII. században Észak-Amerikában és Európában is közismert gyógyszer lett belőle. Hétköznapokban kólikát, bélgázosodást, fejfájást, savtúltengést, gyomorrontást kúráltak a mentával.

A borsmentáról általában mindenkinek a rágógumi, esetleg a mentolos csoki jut az eszébe, pedig ennek a fantasztikus növénynek az olaja még rengeteg mindenre használható. 
A borsosmenta amellett, hogy antibakteriális, vírusölő, hűsítő, tonizáló, fájdalomcsökkentő, izomlazító hatású, továbbá a rovarcsípés okozta viszketés csillapítására is alkalmas. Fejfájásos, szédüléses és migrénes panaszokra enyhítően hathat, meghűléses betegségek esetén pedig kiváló légzéssegítő megoldás. Fürdővízben alkalmazva izzadásgátló hatású. A pattanásos arcbőr tisztításának kiváló természetes segítsége lehet.

Hogy a problémás bőrre még jobb hatással legyen csalán főzet is került bele, amiről köztudott hogy erős gyulladáscsökkentő.
Színét zöldagyag, zöld kozmetikai pigment és kevés szénpor adja. A mintához pedig maradék szappanjaimat használtam fel. Szerintem elég vidám szappan született. 😊
Összetevői: kecsketej, olívaolaj, kókusz vaj, pálma vaj, napraforgóolaj, shea vaj, csalán főzet és sok borsmenta illóolaj.



2019. október 7., hétfő

Levendulás fürdőbomba

Levendulás fürdőbomba



Egy nehéz nap után kimondottan jól tud esni egy pihentető, relaxáló fürdő. Főleg ha utána még testápolót sem kell használnunk.

Amellett, hogy kellemes az illatuk, és szép lesz a víz színe, jótékony hatással is bírnak, hiszen a testápolót is elfelejthetjük fürdés után.

A bombában lévő szódabikarbóna és citromsav enyhén antiszeptikus és gyulladáscsökkentő hatású, tehát egyensúlyba hozza a bőr pH-szintjét, elmulasztja a túlzott izzadást és még a kellemetlen szagok is tovatűnnek. Sőt, eltávolítja az elhalt hámsejteket, tisztán tartja és puhává varázsolja a bőrt.


Az első fürdőbombát 1989-ben Mo Constantine a Lush alapítója alkotta meg a dél-angliai Dorset városában. Laboratóriumként használt kerti fészerében citromsavat, szódabikarbónát és illóolajokat kever kever össze egy öntőformában. Pillanatokon belül megszületik a fürdőbomba.

Mo olyan termékről álmodozott, ami feldobja a fürdést, de nem bántja az érzékeny bőrt. Az ihlet - mint oly sokszor - váratlan helyről érkezett: a gyomorsavlekötő Alka-Seltzer pezsgőtabletta adta az ötletet. A másnaposság legendás ellenszerének jellegzetes pezsgése bogarat ültetett Mo fülébe. Meg sem állt a legközelebbi gyógyszertárig, hogy kifürkéssze a tabletta titkait.



Himalája Sószappan

Himalája Sószappan

A mai Himalája só a 250 millió évvel ezelőtt létezett Thetys ősóceán maradványa. A jellegzetes rózsaszínes-narancsos színt, és a különleges karakterisztikát az évmilliókon keresztül tartó, földalatti enorm nyomás eredményezte.  A világ egyik legjobb és legtisztább minőségű sóját manapság leginkább a Himalája lejtőin és előhegységében, a Hindukus-hegységben, Pakisztánban bányásszák.
A Himalája só méregtelenítő, tisztító hatása különféle bőrproblémák esetében is segítséget nyújthat. Kitisztítja a pórusokat, kevesebb mitesszer keletkezik, kezeli a szőrtüszőgyulladást, ekcéma, allergiás kiütések, herpesz és gombák ellen is védelmet biztosít. Fokozott verejtékezésnél megakadályozza a kellemetlen szagokat okozó baktériumok elszaporodását.
A szappan összetétele olíva olaj, kókusz vaj, napraforgóolaj, pálma vaj, shea vaj és kecsketej. Illatnak fréziát kapott, keverve egy kevés lime és vanília illattal. Igen kellemes illat kerekedett a végére. 😊

A színét titándioxid és vasoxid adja, amit kevés glicerinben kevertem ki. Igazán csajosra sikeredett.


Himalája Sószappan