2011. november 26., szombat

Rózsa fürdőgolyó



A rózsa volt az első virág, amelyből illóolajat és frissítő arcvizet pároltak le egykor Perzsiában. A virág jótékony hatásait bizonyítja, hogy a különböző kultúrájú népek évezredek óta használják szépítő célokra.

A rózsás kozmetikumok mindenkinek javasoltak. Száraz, vízhiányos és érzékeny bőrtípusra is kiválóan alkalmazhatók. Öregedő bőrre különösen ajánlottak. Mivel a rózsa hatóanyagai gyulladásgátló és fertőtlenítő tulajdonságúak, zsíros és pattanásos bőr kezelésére is kitűnőek.

A fürdőgolyó összetevői: citromsav, szódabikarbóna, kukoricakeményítő, tengeri só, szőlőmagolaj és némi rózsaszirom. Nekem a rózsa illata önmagában kicsit tömény, ezért tettem hozzá narancs és szantál illóolajat, ami egy kicsit lágyított az illatán, de a rózsa illata továbbra is dominál. Színezni nagyon kevés ételfestékkel színeztem.

2011. november 21., hétfő

Csoki szappan - nem csak édesszájúaknak


A kakaó növény története az i. sz. 600 körüli időkig, Yucatan dzsungelébe és a Maya birodalomba vezethető vissza, bár a történet valószínűleg ennél is régebbi lehet. Az bizonyos, hogy Mexikó őslakói ebben az időben már foglalkoztak kakaócserje ültetvények megművelésével. A kakaóbab már ebben az időben is értékes cikknek számított, fizetőeszközként és szertartások kellékeként használták. Sőt, a szemeket megpörkölve és ledarálva a port folyadékkal vegyítették, és az így kapott habos, ám elég keserű szubsztanciát ünnepélyesen meg is itták. Az italt chocolatl-nak nevezték. A 13. század elejére azonban a mayák és toltékok hatalmát a teljes Közép-Amerikát leigázó aztékok uralma váltotta fel. A legyőzött törzseket arra kötelezték, hogy hódolatuk jeléül kakaóbabot adjanak legyőzőiknek. A 16. századra a chocolatl immár Montezuma azték uralkodó kedvenc italává vált. A csokoládé erre az időre vonatkozó története az azték legendakincs része.

A kakaóban és a csokoládéban található flavonolok kifejezetten jót tesznek a bőrnek: hidratálják, erősitik a struktúráját, és javítják létfontosságú funkcióit is, például a vérkeringést. A csokinak tehát nemcsak az íze és az illata isteni finom, de a kozmetikában is jól használható: nem véletlen, hogy egyre elterjedtebbek a csokoládés masszázsok, illetve arckezelések. 
Csokoládé az aromájának, ízének és koffein tartalmának köszönhetően revitalizáló és stimuláló hatással van a szervezetre, serkenti az endorfinok (boldogság hormonok) termelődését.


Ez a szappan főleg száraz bőrre, extra adag kakaóvajjal készült. A kakaópor kicsit megszaladt a kezemben, és az eredetileg tervezett egy evőkanál helyett öt került bele. Formába öntés előtt az egész úgy festett mint egy forró csokipuding, alig bírtam ellenállni, hogy bele ne nyaljak egy kicsit. Nyam! Egy kicsit aggódtam is, hogy a sok kakaó nem csinál e valami olyat a szappanommal, amit nem terveztem, de végül ettől lett igazán jó színe és illata is. Bár biztos ami biztos tettem bele vanília illóolajat, ha nem érezni majd a kakaót kész szappanban, akkor is legyen valami finom illata. A végeredményben nem csalódtam: igazi csoki illat egy kis édes vaníliával.
Díszítésnek fehér szappankockákat kevertem a masszába, egy régebbi vaníliás szappanomból. Már alig várom hogy leteljen ez a pár hét száradási idő, hogy végre kipróbálhassam.

Mézes szappan akác illattal

A méz méhek (és az ember) tápláléka. Virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke. Az ember a mézet az ősi időktől fogva gyűjtötte és eleinte mint csemegét, később mint fontos táplálékot, végül mint gyógyterméket használta, illetve használja. Mai ismereteink alapján a méz közel 70-féle gyógy-, és fiziológiai hatással bír. Elpusztítja a baktériumokat, elősegíti a vágások és sebek gyógyulását. Magas cukortartalmának köszönhetően elvonja a nedvességet a sebből, tehát megszünteti a baktériumok szaporodásához szükséges nyirkos környezetet. A külső szennyeződéseket is távol tartja a sérült bőrfelszíntől. Ezért használható jól a bőrápolásban is. A méz a száraz bőrt hidratálja és táplálja a rengeteg benne található ásványi anyagnak és vitaminnak köszönhetően. A zsíros bőrt fertőtleníti és méregteleníti.
A szappan melegeljárással készült, hogy még több méz kerülhessen bele, és karamellel színeztem. Pálma-, napraforgó-, kókusz- és olívaolajjal készült, illatnak pedig vaníliát kapott egy kevés akác illattal, de így is az akác illata érvényesül. Nagyon kellemes szappan lett, és minden bőrtípusra jó.

2011. november 12., szombat

Kakaóvajas kézápoló




Azt szokták mondani, a szem a lélek tükre, a kéz viszont az emberi kor talán legőszintébb mutatója. Merevre botoxoztathatják, feszesre operáltathatják az arcukat, akik rettegnek az öregedéstől, de a kézbőr ráncosodása és foltosodása mégis elárulja tulajdonosát. Ezek alapján kb. egy fél évvel ezelőtt akár a hetvenes éveimről árulkodhattak a kezeim, holott még a negyvenet sem értem még el. A mosogatások sorozata egy olymód kiszárították a kezem, hogy azt még egy vénasszony sem irigyelhette volna meg. Mindez addig tudott fajulni, míg szinte véresre nem repedezett, arról pedig ne is beszéljünk amikor ezt még a tél meg is spékelte a jégvirágos reggeleivel. Persze kenegethettem én mindenféle jónevű és hatásosnak reklámozott kézkrémekkel, ( egy tubust néha képes voltam akár egy - két hét alatt elfogyasztani). A hatás annak rendje és módja szerint nem is maradt el, egészen a csillagokig repített, mert azokból aztán láttam bőven, miután a kezemre kentem egy - két kencét. Felcsendülő sziszegéseimet még egy kígyó is megirigyelhette volna. De nem számít, kell az a krém, aztán egy fél óra mire a bőröm képes volt felszívni azt a rengeteg krémet, és jöhetett a következő menet. Mindez persze addig ment amíg megint mehettem mosogatni, és kezdődött minden elölről. Meguntam ezt a mizériát, amúgy sem vagyok alapjáraton ez a folyton krémezgetős típus, örülök ha kb. hetente egyszer elég magamra kenni a testápolót. Felkutattam a netet, és ez lett az eredmény: kakaóvaj, méhviasz és olívaolaj egy -egy arányú keveréke, és tetszőlegesen pár csepp illóolaj. Egy részét kakaóval színeztem, részben mivel a kakaó fiatalító hatásáról is hallhattunk eleget, (ennek ugyebár pedig már itt van az ideje), másrészt pedig hogy csinosabbak legyenek. Az egészet kis formákba öntöttem, pár perc pihenő a hűtőben és már kész is volt.

Shea vajas szappan körömvirággal és virágporral


Ezt a szappant kimondottan száraz és repedezett bőrre szántam, ezért az ápoló shea vajból és olívaolajból extra adag került bele. Ettől némileg kevésbé habzik, de bőrhidratáló hatása ezt bőven ellensúlyozza. Azoktól pedig akik eddig kipróbálták ezt a szappan, csak pozitív visszajelzést kaptam.
A shea vaj alapvető hatása, hogy a bőrt finomabbá teszi, a ráncokat lágyítja, a bőrirritációkat, pattanásokat csökkenti. A benne található E-vitamin és béta-karotin bőrpuhító, regeneráló hatású. Kiválóan ápolja a száraz bőrt, és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. A körömvirág ugyancsak erős bőrregeneráló és gyulladáscsökkentő. A virágpor a vitaminokban leggazdagabb méhészeti termék. Különösen fontos C-vitamin, B-vitamincsoport, D-, E-, K- és F-vitamin tartalma. Megköti a nedvességet, antibakteriális, fertőtlenítő.
A szappan színét alapvetően a körömvirágtea és a hozzáadott virágpor adja, a csíkok pedig céklaporral készültek. Illatnak kubebabors és eukaliptusz illóolajat kapott, amitől igazán frissítő szappan született.

Miért pont szappan?

 A szappanok több ezer éves történetében mérföldkövet jelentett a századforduló, ekkor jelent meg folyékony változatuk. Mára pedig lassan több tusfürdő fogy, mint amennyi szappant eladnak. Régen állati vagy növényi zsírból főzték a legegyszerűbb szappanokat, később már festék- és illatanyagokat is kevertek hozzá. Ahogy a mai szappanok összetételével, úgy a tusfürdőkkel sem árt résen lenni. A jó tusfürdőt nem csupán természetes zsírtartalma teszi folyékonnyá és illatossá, készítőik szintetikus anyagokat is felhasználnak.

A ma kapható szappanok és tusfürdők már vegyes összetételűek. Van olyan szappan, amit besűrített testápolónak is hívhatnánk, ezért a kategória helyett mindig a tartalomra figyeljünk! A tusfürdők és a szappanok mindenekelőtt kémhatásuk miatt különböznek. A lúgos kémhatású szappan lekoptatja a bőrfelszínt, így elsősorban a bőr öntisztulását segíti. A savas tusfürdő kíméletesebb bőrünk felső rétegével, de így is gyengíti a bőr állapotát. Míg a szappan leszedi a felső hámréteget, addig a tusfürdő érintetlenül hagyja. Emiatt érezhetjük bőrünket szárazabbnak, ha szappant használunk. De így a testápoló is jobban felszívódik. Tusfürdő használatakor nem indul be egy mesterséges hámlasztás. A bőr makacsabbá, vízszegényebbé válik, és hamarabb begyulladhatnak a szőrtüszők is. A tusfürdő extra anyagai, mint a szárító hatást ellensúlyozó szerek, vagy felületaktív anyagok, elősegítik a habzást.

Alábbiakban néhány érdekes cikket próbáltam gyűjteni össze a szappanok jótékony hatásairól.

Szappan vs. Tusfürdő (otthonkozmetika)
Egy kis áttekintés mitől is károsak a tusfürdők.

Szappan? Tusfürdő? De melyik? (patika magazin)
Egy cikk a szappanok jótékony hatásairól.

Szépségszalon - Szappan vagy tusfürdő? (sulinet)
Még egy cikk.

Kókusz - Citromfű szappan

Már régóta kacérkodtam egy kókuszos szappan gondolatával.
A kókuszpálmát a csendes óceáni szigetvilágban és a Fülöp-szigeteken az élet fájának hívják. Ez nem is csoda, hiszen az őslakosok számára gyógyszer, étel és ital készült a gyümölcsből, kosarak és tetők a leveléből és fája az egyetlen helyileg elérhető faanyag. A rügyeiből kipréselt nedvből szirupot vagy szeszes italt készítenek. Sok bizakodó dolgot halhatunk a kókusztejről és a kókuszolajról. Internetes barangolásaim során érdekes olvasnivalóra akadtam a kókusz mindenfajta gyógyító hatásáról. Innen lehet letölteni, címe "Fókuszban a kókusz".  Érdemes beleolvasni.
Az összetevők kókusz-, pálma-, napraforgó- és olívaolaj, és természetes kókusztej. A szappan felét citromfűvel színeztem, és persze a kókusz illat mellé is kapott még egy kevés citromfű illóolajat, a frissítő hatás érdekében. Én személy szerint imádom ezt a szappant.

Narancs - Gyömbér szappan


Az utóbbi időben kicsit elmaradoztam a szappanfőzéssel, úgy érzem itt az ideje pótolni a hiányosságokat. Ez a narancs - gyömbér szappan friss narancsléből készült. A narancs segít megőrizni a bőr fiatalságát és rugalmasságát, visszaállítja annak anyagcsere egyensúlyát. A gyömbér pedig antibakteriális és gyulladáscsökkentő, ezért elsősorban zsíros, pattanásos bőrre szántam. Színét a narancslé adja és a gyömbér ami por alakban került bele. Frissítő illatát pedig a narancs mellé egy kevés citrom illóval spékeltem meg.