2012. július 15., vasárnap

Deo stift


A szódabikarbóna egyik jó tulajdonsága a sok közül, hogy képes elnyelni a legzavaróbb illatokat is, mert semlegesíti a baktériumok okozta savas anyagokat. Noha szagtalan, mégis hasznos hűtőben, szekrényben vagy akár dezodorunk helyett. Ennek a deostiftnek is az ereje a szódabikarbónában rejlik, mellette pedig az ápoló olajok hidratálják a bőrt. A recept is roppant egyszerű, jó hozzá akármelyik ajakápoló recepte, amit a szódabikarbóna varázserejével feltuningolunk egy kicsit.

Az én  receptem így néz ki:
6 gr méhviasz
6 gr kakaóvaj
11 gr olíva olaj
2 ek szódabikarbóna
pár csepp illóolaj tetszés szerint

Olvasszuk fel az olívaolajat, kakaóvajat és méhviaszt, majd adjuk hozzá a szódabikarbónát és alaposan keverjük el. Adjuk hozzá a tetszőlegesen választott illóolajat, öntsük egy kiürült stiftes tégelybe, majd hagyjuk a hűtőben megdermedni. Egy kis várakozást követően máris használható, és valóban jól működik.




2012. július 13., péntek

Zsálya szappan

  A zsálya minden kétséget kizáróan a gyógynövények királynője. Neve már egyfajta hatékonyságot igazoló “diploma”, mivel a latin salvare szóból ered, melynek jelentése, megmenteni, meggyógyítani. Emellett gyógyászati területen a legtöbbet említett növény. A régi egyiptomiak zsályakivonatot itattak a nőkkel, hogy termékenységüket növeljék. Dioscorde, görög orvos számos betegség gyógyítására ajánlotta, mint például vérzés, vágástól eredő sérülés, láz vagy vesekő kezelésére. A rómaiaknak a zsálya volt a “szent növény”, amelynek begyűjtése különleges ceremóniát követelt, ugyanis vasból készült szerszámokat nem használtak. Ma már tudjuk, hogy a vas sói összeegyeztethetetlenek a zsályával. Begyűjtését “fehér tunikában, tisztára mosakodva mezítlábbal végezték “, majd kenyérrel és borral áldoztak a termésnek. A középkorban a leghíresebb gyógyászati készítmények szinte mindegyikében megtalálható volt.  A későbbi időkben is a gyógyszerek elkészítésénél szintén jelentős helyet foglalt el. Ebből az időből származik a mondás, mely szerint: ” A zsálya kívánsága az emberi halhatatlanság megvalósítása”. (arsad)
  Az ókori görögök és rómaiak a bölcsesség és a kifinomult gondolkodás növényeként tartották számon a  zsályát. A zsálya jelképezte az öregek bölcsességét, a hosszú életet. Sőt a rómaiak és az arab orvosok hittek benne, hogy akár halhatatlanná is teheti az embert ez a zöld fűszer.

  Rendkívül sok hatóanyagot tartalmaz: illóolajat, cserzőanyagokat, flavonoidokat. Az illóolaja tartalmaz tujont (mentolillat), kámfort, borneolt, eukaliptolt, linaloolt. Hatóanyagai élénkítik a vérkeringést és nyugtatják az idegrendszert. 
  Bőrápolási szempontból csökkenti a gyulladást, izzadást, összehúzó és antibiotikus hatása is van. Az egyik legjobb vértisztító gyógynövény, különösen ekcéma, köszvény és nehezen gyógyuló sebeknél. Aranyeres bántalmaknál ülőfürdők készítésére javasolt, külsőleg pedig sebek gyógyítására és nedvező ekcémára alkalmas. Jótékonyan hat a pikkelysömör okozta gyulladásoknál és más egyéb bőrbetegségeknél. Az égési seb gyorsabban gyógyul és csökken a viszkető, égető érzés is általa. Fiatalosan tartja a bőrt, szabályozza a faggyúkiválasztást ezáltal csökkentve a pattanásosodást. Ha a fejbőrbe masszírozzuk, elmúlhat a korpásódás és csökken a hajhullás.

  Nemrégiben egy kedves ismerősöm keresett fel azzal a kéréssel, nem e tudnék olyan szappant készíteni számára, ami jótékony hatással lehet fia pattanásos bőrére, valamint kissé meg tudná állítani, de legalább csökkenteni túlzott izzadását. Ezért is választottam a zsályát, mivel klinikai kísérletek is bizonyították már, hogy egyike azoknak a növényeknek amelyek a leghatásosabbak a túlzott izzadás ellen, ugyanis akár 50%-al képes csökkenteni azt. Belsőleg is alkalmazhatjuk tea formájában,  megivása után 2-3 órával éri el a maximális hatását és az 3 napig tart.

  A szappan összetevői: zsálya macerátum (olíva olajból), erős zsálya tea, napraforgó-, kókusz-, pálma- és mandula olaj, természetes ásványi kozmetikai pigment és levendula illóolaj. Díszítés képpen az olíva szappanomból tettem bele egy pár csíkot.

  Figyelem! A zsályát régóta használják a tejtermelés megszüntetésére a szoptatás abbahagyásának idején, ezért a terhesség idején nem használható!




2012. július 2., hétfő

Naptejek és fényvédelem


A boltok és drogériák polcai roskadoznak a különböző faktorszámú naptejektől, amik kémiai fényvédelemmel felvértezve próbálnak minket megvédeni a káros napsugaraktól. Hátrányuk az allergizáló, fotoallergizáló hatás mellet az, hogy a vegyületek a hosszú besugárzás során kimerülhetnek, stabilitásukat veszíthetik, ami fényvédő hatás csökkenését eredményezi. És akkor még nem is beszéltünk a kőolajszármazékokról és a többi káros anyagokról, amiket a legtöbb krém tartalmaz.

De a fényvédők mechanizmusa alapján fizikai fényvédőket is megkülönböztetünk, amik ellenben nem érzékenyítenek, a bőrön megtapadva visszaverik a sugarakat, hátrányuk, hogy kozmetikailag kevésbé kellemes a használatuk. A fizikai fényvédők bőrbe beszívódó kémiai anyagot nem tartalmaznak, ezért kisgyermekek - egyéves kor alatt mindenképpen -, valamint a fényvédőkre túlérzékeny felnőttek számára ajánlottak.

 Az UVA-sugaraktól nem égünk le, de hosszú távon ez felelős a bőr öregedéséért és bizonyítottan szerepet játszik a legrosszabb indulatú bőrdaganat, a melanoma kialakulásában is. A bőr barnaságát, de a leégést is az UVB sugarak okozzák, amelyek szintén hozzájárulnak a bőrrák kifejlődéséhez.  

Az SPF, a Sun Protection Factor rövidítése, vagyis a fényvédő faktorra utal. Az UVA-faktor az UVA-sugárzás elleni védelem erősségét jelenti.  A faktorszám azt mutatja meg, hogy használatával a bőr saját védelmi idejéhez képest (fehér bőrűeknél 5-10 perc, világos bőrűeknél 10-20 perc, sötétebb bőrűeknél 15-25 perc, kreol bőrűeknél 20-30 perc) hányszor több idő tölthető napon a károsodás veszélye nélkül. 
Pl. világos bőrűeknél 10-20 perc a bőr saját védelmi ideje. 10 faktoros napozókrém használata mellett 10-20x10 percet, azaz 100-200 percet tölthet napon. Ha lehet, kerüljük a hosszabb idejű napon tartózkodást 11h-15h-ig! A faktorszám mértéke nem befolyásolja a bőr D-vitamin felvételét.

A természetes szépségápolás tükrében egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az UV védelmet nyújtó természetes hatóanyagok. Íme alább néhány:

- Makadámdió olaj: Jól beszívódik a bőrbe, SPF 6-os védelem
- Kendermagolaj: SPF 6-os védelem
- Jojoba olaj: Gyógyító és gyulladáscsökkentő, SPF 4-es védelem
- Szezámmagolaj: E-vitaminban gazdag, SPF 4-es védelem
- Szőlőmagolaj: Gazdag antioxidánsokban, SPF 4-es védelem
- Avokádó olaj: Nagyon gazdag A-, B-, D-, E-vitaminban, SPF 4-es védelem
- Málnamagolaj: A-, E-vitamin és antioxidánsok, SPF 4-es védelem
- Kókuszolaj: Hidratáló, SPF 2-es védelem
- Shea vaj: Gyógyító és bőrvédő, SPF 6-os védelem

A cink-oxid és titándioxid is mind jó fizikai fényvédelemmel rendelkeznek. Ezek a por alakú ásványi anyagok úgy fejtik ki hatásukat, hogy a bőr felületén elterülve elnyelik a káros ultraibolya sugarakat. Ezek a legbiztonságosabb aktív hatóanyagok, védenek az UVA és UVB sugarak ellen, valamint nem szívódnak fel a bőrben. Használatuk során viszont tudni kell (mivel nem szívódnak fel), a bőrön fehér réteget képeznek, ezáltal a tükörbe nézve időnként egy gésa tekinthet vissza ránk. Bár ennek nem kell feltétlenül zavarónak lennie, de ha mégis, a natúrkozmetikumok világában mára már elérhető az ún. Sunblocker por, ami mikrószemcsés titán-dioxid és cink-oxid por keveréke. Hozzávetőlegesen 0,5% kell belőle egy faktor eléréséhez.

Ha saját magunk keverjük napozókrémünket, vigyázzva alkalmazzuk az illóolajokat, és kerüljük a fototoxikus olajokat. A toxikus fényreakciót a fény UVA- és UVB-tartományának sugarai okozzák. A fototoxikus reakció során a kiváltó (fényérzékenységet okozó) anyag az UV-fényből energiát vesz fel, ami a bőrben felszabadulva sejtkárosodást okoz. Ez a típusú fénykiütés mindenkinél kialakul, ha elegendő mennyiségű fényérzékenyítő anyaggal kerül kapcsolatba, és károsító hullámhosszúságú fénnyel találkozik. Ilyen olajok a: bergamott, citrom, narancs, zöldcitrom, grapefruit, citromkóró, kömény, angyalgyökér.