Olajok

A növényi olajok biokémiai felépítése nagyon hasonló a bőr zsíranyagaihoz, s értékes, mesterségesen utánozhatatlan hatóanyagokat - vitaminokat, ásványi anyagokat, foszfolipideket (pl. lecitint), növényi szterineket, antioxidánsokat, szín- és ízanyagokat stb. - tartalmaznak. Ezért a natúrkozmetikában (fito-, és aromakozmetikában) egyre népszerűbbek, és egyre sokoldalúbban használják fel őket.
  • Tisztítanak: A zsiradékok közös tulajdonsága, hogy elegyednek a bőrmirigyek váladékaival, s így segítségükkel könnyedén, a bőr kiszárítása nélkül eltávolíthatók a különféle szennyeződések.
  • Védik a bőrt: A lassan felszívódó telített zsírok, olajok - amilyenek pl. a shea vaj (karitévaj), a kókuszzsír, a kakaóvaj, a sűrűn folyós ricinusolaj és a jojobaolaj - ugyanis védőréteget alkotnak a bőrön, s meggátolják a hideg, a szél és a száraz levegő vízelvonó hatását.
  • Hidratál: A száraz és vízhiányos bőrök krémjeiben, testápolóiban telített zsírsavakat tartalmazó növényi olajoknak és viaszoknak is szerepelni kell, mert ezek képesek meggátolni a sejtek vízvesztését anélkül, hogy gátolnák a bőrlégzést, és leszoktatnák a bőrt saját zsíranyagainak megtermeléséről. 
  • Fényvédelem: Egyes növényi olajok bizonyos mértékig az UV-sugarak káros hatásaitól is megvédik a bőrt. Ilyen például makadámia olaj, szezám olaj, avokádó vaj és a kókuszolaj. 
  • Rugalmassá teszik a bőrt: A terhességi csíkok megelőzésére olyan olajokkal lehet felvenni a harcot, amelyek a bőrt intenzíven puhítják, rugalmasítják. A mogyoróolajat, lenolajat és kökényolajat tartalmazó testápolót mindenki alkalmazhatja, akinek gyenge a kötőszövete.
  • Regenerálnak: Minél hosszabb ideig érnek a növények magjai, amelyekből az olajat kipréselik, annál magasabb százalékban tartalmaznak esszenciális (számunkra nélkülözhetetlen) zsírsavakat. Mivel ezek gyorsan száradó olajok, általában csak más olajokkal keverve, és csak maximum 10%-ban tehetőek a krémekbe. Ilyenek például az argánfaolaj, avokádóolaj, búzacsíra olaj stb...
  • Nyugtatnak, gyógyítanak: A shea vaj, az aloe vera olaja, a körömvirágolaj és a csipkebogyóolaj megnyugtatják és regenerálják a naptól megviselt bőrt. A sebek gyorsabban gyógyulnak, ha a hámosodást segítő karotinoidokat, A-vitamint és allantoint tartalmazó növényi olajokkal kenegetjük: ilyenek pl. shea vaj, a csíraolajok, a körömvirágolaj, a karottaolaj (búzacsíra-, kukoricacsíra-olaj). 

Argánolaj (Argania spinosa)
Az amazigh-berber törzs nőtagjai sokat tettek az argánfák fennmaradásáért. Ők gyűjtik be, hámozzák és törik fel az argándiót, hogy aztán manduláiból kinyerjék "Marokkó folyékony aranyát". Az ebből származó bevételük biztosítja a gazdasági hátteret családjuk megélhetésére. Egy liter olaj elkészültéhez mintegy 10 órányi kézi munka szükséges. Az olajat a gyümölcs mechanikus préselésével nyerik, semmiféle kémiai anyagot nem adnak hozzá a folyamat során.
Kozmetikai hatása: Alfa-tocopherol tartalma védi a bőrt a kiszáradástól és öregedéstől. Hidratáló hatású, fokozza a bőr rugalmasságát. Kétszer több E vitamint tartalmaz, mint az olíva olaj, ezért aktív fiatalító hatású. Továbbá hatásos ekcéma, pikkelysömör, akné, cellulitisz, neurodermitisz kezelésében, valamint napallergia és napégés megelőzésére (természetes 5-ös faktor). Hajápolásban száraz, fénytelen és töredezett hajra.
Amit tartalmaz: gazdag E- vitaminban. 
Felhasználása szappanokban: Superfat olaj.

Avokádóolaj (Persea Gratissima)
A babérfélék családjába tartozik, trópusi fán termő gyümölcs. Színe zöldes fekete, alakja körteformájú, héja fajtától függően sima vagy ráncolt. Íze semleges. Spanyol hódítók a XVI. században hozták be az avokadót Európába. Az avokádót már az inkák is termelték és fogyasztották. Az avokádó régóta ismert afrodiziákum, azték neve, "ahuacacuahat", herefát jelent.
Kozmetikai hatása: Az avokádó olaj táplálja és megfiatalítja a száraz, vízhiányos és öregedő bőrt. Dús, nehéz olaj, legjobb valamely más alapolajjal keverve alkalmazni 10-25%-os arányban. Igen hatásos a pikkelysömör és az ekcéma kezelésére. Nem szükséges hűtőgépben tárolni, hosszú ideig eláll. Hidegen préselt. Napvédőként is használhatja. Mélyzöld színű és enyhén diós aromájú olaj. Elég sűrű az állaga, de jól felszívódik a bőrben. Masszázshoz általában keverik valamilyen könnyebb, pl. édesmandula-olajjal. Rendkívül tápláló, ezért nagyon jót tesz a vitaminhiányos, száraz, dehidratált és érett bőrnek. Ekcéma esetén is gyógyír!

Mit tartalmaz: Fitoszterineket, A, B, C, D, E, K vitaminokat és klorofillt
Szavatossági idő: akár 12 hónapig

Felhasználása szappanokban: a szappanok túlzsírozására vagy, vagy mint a bázis olaj, mintegy 3% - 30% -ban
Nem szappanosítható része: 1 - 2%, nyers avokádó olaj akár 6%.


Babassuolaj (Orbignya oleifera)
Braziliában honos Babassu pálma magjából nemcsak fenséges étolaj, hanem szappan is előállítható.

Kozmetikai hatása: A babassu olaj igen könnyen és nyomtalanul szívódik fel a bőr alá. Nem csoda, hogy gyakran alkalmazzák testápolószerek gyártásánál. Főleg érzékeny, száraz ill. nap által igénybevett bőrípusnál hatékony. Hajápolási termékekben szintén megtalálható - a töredezett hajat selymessé és csillogóvá varázsolja. Sajnos Magyarországon csak nagyon nehezen vagy egyáltalán nem beszerezhető.
Szavatossági idő: legfeljebb 2 év
Mit tartalmaz: 50% laurinsav sav, mirisztinsav 20%, 12% olajsav, 11% palmitinsav, sztearinsav 3,5%, 1,4%-linolénsav
Felhasználása szappanokban: jól habzó alapolaj, keményíti a szappant.
Nem szappanosítható része: 11%
Olvadáspontja körülbelül: 23 - 30 ° C




Bogáncs olaj
A bogáncs olaj természetes E-vitamint tartalmaz, és az összes étkezési olaj közül a legmagasabb (75%-os) linolsav tartalommal rendelkezik.
Kozmetikai hatása: Könnyű bőrtápláló olaj elsősorban zsíros és vegyes bőrre. Feszesít, regenerál és nyugtat is. 
Mit tartalmaz: telített zsírsavak: 9%, egyszeresen telítetlen zsírsavak: 14%, többszörösen telítetlen zsírsavak: 74%, átlagos E-vitamin tartalma: 35 mg/100 g
Felhasználása szappanokban: lágyítja a szappant, kis mennyiségben alkalmazzuk. A szappant kissé sárgára festi, superfat olaj.
Nem szappanosítható rész: 0,7-2%.


Búzacsíra olaj (Triticum vulgare)
A búza csírájából nyert olaj. A búzát 10 ezer évvel ezelőtt, a Földközi-tenger keleti partján termesztették. Körülbelül 4 ezer évvel később az egyiptomiak magas szintre emelték a búza feldolgozását. Az időszámításunk kezdetén innen került Rómába majd a gallokhoz és a britekhez. A gyarmatosítások idején a Föld minden részére eljutott.
Kozmetikai hatása: A búzacsíra olaj sűrű, ragadós antioxidáns tulajdonságú anyag, magas E-vitamin-tartalommal. Kiváló tápanyag a száraz vagy repedezett bőrre, enyhíti a bőrbántalmak tüneteit, ekcéma és pikkelysömör esetén kifejezetten áldásos hatású. Csökkenti, sőt megelőzhető vele a bőr ráncosodása. Minden bőrtípusra jó hatással van, ám legtöbbet az erősen öregedő bőrnek használ.
Szavatossági idő: 6 - 12 hónap
Mit tartalmaz: B-vitamin, E- vitamin (100 milliliterenként 220 mg!), flavonoidok, ásványi anyagok
Alkalmazása szappanokban: szappanok túlzsírozására




Földimogyoró olaj (Arachis hypogaea)
A földimogyoró Brazilia középső részén őshonos és olaját a földimogyoró magjából hideg préseléssel nyerik.
Kozmetikai hatása: Rendkívül bőrtápláló, enyhíti a bőr szárazságát és fokozza annak rugalmasságát. Minden bőrtípusra ajánlott, főleg a száraz és erősen igénybe vett bőrre. Hatásosnak bizonyul a korpa és ekcéma kezelésében is.
Mit tartalmaz: Gazdag telítetlen zsírsavakban, E-vitamin tartalma 100 milliliterenként 35 mg.
Felhasználása szappanokban: Lágyítja a szappant, bázisolajként akár 40 %-ban használható kemény olajokkal együtt.
Szavatossága: 18 hónap
Nem szappanosítható része: 0,2 %- 0,9 %
Figyelmeztetés: Nem alkalmazható földimogyoró- vagy szójaallergia esetén!


Jojoba olaj (Simmondsia Chinensis)
A Mexikóban és Észak - Amerikában őshonos jojoba cserje diójából hideg sajtolással nyert olaj. A jojoba olajat már Amerika felfedezése előtt használták a Papago indiánok. Magja gazdag természetes viaszokban, amit akkoriban még pörköléssel és főzéssel nyertek ki. A kinyert folyékony viaszt legfőképpen gyógyításra használták.
Kozmetikai hatása: Mivel a leginkább hasonlít a bőr összetételére, könnyen beszívódik, megköti annak nedvességtartalmát, lágyítja és nedvesen tartja azt. Ezzel egyidejűleg olyan védőréteget hoz létre, amely megvédi a bőrt a káros környezeti hatásoktól és az UV-sugaraktól. Magas E - vitamin tartalma védi a bőrt a szabad gyökökkel szemben. Zsírsav összetétele meggátolja az oxidációs folyamatokat, ezért tartósítására nincs szükség. Összességében védi, erősíti a kötőszövetket, kisimítja a bőrt, megköti a nedvességét, hidratáló, megnyugtatja a száraz és viszkető bőrt, gyulladáscsökkentő. Továbbá különösen alkalmas hajápolásra, táplálja a fejbőrt, segít törékeny és száraz haj végek ápolásában, visszaadja a haj természetes fényét.
Figyelemreméltó tulajdonsága az is, hogy ellehetetleníti bizonyos mikroorganizmusok (pl. staphylococcus aureus, pseudomonas aeruginosa és a candida albicans) életfunkcióit, valamint például az akné kialakulásában szerepet játszó baktériumokét is.
Mit tartalmaz: Sok ásványi anyag, vitaminok (legfőképpen E-vitamin).
Felhasználása szappanokban: A szappanok túlzsírozására használjuk nagyon kis mértékben ( 1% - 3%).
Szavatossága: korlátlan
Nem szappanosítható része: több mint 50 %


Kakaóvaj (Theobroma cacao)
A kakaóvaj a kakaóbab feldolgozásából jön létre, ez utóbbi a Theobroma cacao nevű fa gyümölcsének magja, ami azt jelenti: "az istenek eledele".  
Kozmetikai hatása: Védelmet nyújt a környezeti ártalmakkal szemben, lassítja a bőr öregedését (antioxidánsok hatása), a sérült bőrt regenerálja, hidratálja, puhítja, a többi hatóanyag az ő segítségével mélyebbre tud beszívódni. Sokan napozáshoz használják, mivel bőrünkre kenve gyönyörű aranybarna színünk lehet tőle.
Mit tartalmaz: gazdag telítetlen zsírsavakban, fehérjékben, vitaminokban, foszforban, káliumban, mangánban 
Szavatossága: legfeljebb 2 év
Felhasználása szappanokban:szappanok túlzsírozására vagy bázis olajként 10-15%-ban, keményíti a szappant
Nem szappanosítható része: 0,8%
Olvadáspontja: mintegy 34 - 38 ° C
Figyelmeztetés: zsíros bőrre nem ajánlott!


Kókuszolaj (cocos nucifera)
A kókuszolaj egy olyan növényi olaj, mely a kókuszpálma magjának szárított beléből (ez a kopra) készül. Az olajat többféleképpen lehet elkészíteni, így több típusát különítjük el e terméknek.
- Szűz kókuszolaj: Csak hőkezelésen esett át, ( nem finomították, színtelenítették, szagtalanították és hidrogénezték), mechanikus úton, préseléssel állítják elő. Nagyon kellemes kókusz illata van. 
- Hidegen sajtolt kókuszolaj: Ez a változat hőkezelésen sem ment keresztül. Ezáltal ez a fajta lesz a kókuszolaj legtisztább formája, hiszen egyedül ez tartalmazza a kókuszdió összes pozitív tulajdonságát és még a szerkezete sem módosult. Áttetsző és íze, illata szintén emlékeztet a kókuszéra.
- Finomított kókuszolaj: először magas hőmérsékleten kezelik, majd finomítják, színtelenítik és szagtalanítják. Így nemcsak ízét és színét veszti el, de értékes vitaminokat és aminosavakat is elvonnak belőle
Kozmetikai hatása: A kókuszolaj a napjainkban kapható leghatásosabb testápoló. A természetes olaj antioxidánsokban gazdag, telített zsírjai hatásosan hidraltálják a száraz bőrt, és gátolják kiszáradását. különösen a téli hónapokban okoz látványos változást. Száraz, érzékeny, viszkető bőrre ajánlott, a gombás fertőzések ellen is védelmet nyújt.  A kókuszolaj telített zsírsavjai természetes védőréteget képeznek a bőrön. A természetes olaj antioxidánsai hatástalanítják a káros napsugárzás következtében létrejövő szabadgyököket.
Szavatossága: 1-2 év
Amit tartalmaz: fitoszterolokat, laktonok, laurinsav 47,5%, mirisztinsav 18,1%, palmitinsav 8,8%,  sztearinsav 2,6%, arachinsav 0,1%, olajsav 6,2%, linolsav 1,6%
Alkalmazása szappanokban: bázisolajként használjuk akár 40%-ban, nagyobb mennyiségban száríthatja a bőrt. Keményíti és szép fehér színt ad szappannak. Jól tisztít, jól habzik.
Nem szappanosítható része: 0,6% - 1,5%



Kukoricacsíra olaj (Zea mays)
A kukorica őshazája Mexikó és Peru, ahol már 5000 évvel ezelőtt termesztették. Egy liter olaj előállításához 100 kilogram kukorica vagy 64 000 kukoricaszem szükséges. 
Kozmetikai hatása: Gyulladás csökkentő hatású,  a visszérgyulladások esetén hoz enyhülést. Rendkívül értékes bőrrokon anyag, tele van A, E, F vitaminokkal és lecitinnel, amelyek késleltetik a bőr öregedését és ráncosodását.
Szavatossága: legfeljebb 18 hónap, finomítatlan 10-12 hónap
Amit tartalmaz: foszfát (lecitin), E-vitamin és ásványi anyagok.
Alkalmazása szappanokban: Kevésbé habzik, lágyítja a szappant, kevésbé eltartható. Bázisolajként 20%-ig használható, de leginkább folyékony szappanokhoz, máskülönben csak kemény olajokkal együtt.
Nem szappanosítható része: 1% - 2%



Lanolin 

A lanolin a gyapjútermelés mellékterméke. 100 kg gyapjúból 2-4 kg lanolin nyerhető. A lanolin tartja puhán a gyapjút és védi meg az átázástól. Összetétele hasonlít az emberi bőr hámjában található zsiradékok összetételéhez. Sárgásfehér színű, szagtalan, 40 Celsius-fokon olvadó anyag.
Kozmetikai hatása:  A lanolin igen jó nedvesítő anyag: a vizet apró cseppekre oszlatja, melyek mérete kisebb, mint a milliméter ezredrésze (0,6 mikrométer). Így bejut vele a hám mélyebb rétegeibe is - ott raktározza, és ha a bőr kiszárad, ezeket az apró cseppeket a hámba bocsátja. Bizonyítottan gyorsítja a sebgyógyulást is.
Alkalmazása szappanokban: Kis mennyiségben használjuk, hogy segítse a szappanban lévő hatóanyagok felszívódását. 


Ligetszépe olaj (Oenothera biennis) 
Fénylő sárga virágai csak rövid időre nyílnak ki sötétedés után. Mielőtt a nap felkelne, a virágok elpusztulnak. Másnap este már új virágok díszítik a növényt.
A ligetszépe valószínűleg Dél-Amerikából került északabbra, Kanada keleti partvidékére. Már az indiánok körében is népszerű volt, többek között bőrproblémák kezelésére, sebgyógyításra, belsőleg pedig asztma, megfázás és influenza esetén használták.

Kozmetikai hatása: A ligetszépe olajban található számtalan fajta zsírsav nem csak azt akadályozza meg, hogy körmünk betörjön, vagy repedezzen, hanem általános állapotukat is nagyban javítja. Ráadásul ezek a zsírsavak a fejbőrt és a hajat is táplálják, így sokféle haj- és fejbőrprobléma kezelésére is alkalmas. A ligetszépe olajban igen magas koncentrációban található az ún. GLA zsírsav, mely gyógyító hatással rendelkezik. Egyes esetekben az ekcéma akkor fejlődik ki, mikor a szervezet nem képes az étkezéssel bevitt zsírokat GLA-vá alakítani, ezért sokat segít ennek a betegségnek a kezelésében. Továbbá kiváló az akne és a rozácea kezelésére, antioxidáns tulajdonságú, tehát semlegesíti a testünk számára káros szabadgyököket és gátolja keletkezésüket.
Szavatosság: 2,5 év

Amit tartalmaz: 72%-a linolsav, 9%-a pedig gamma-linolénsav, így ez a növény a biológiailag aktív F-vitamin leggazdagabb természetes forrásának tekinthető.
Alkalmazása szappanokban: A szappanok túlzsírozására használjuk.



Mandula olaj  (Prunus Dulcis)
A mandula egy csonthéjas termés, illetve az azt termő mandulafa (Prunus dulcis, Prunus communis, Prunus amygdalus vagy Amygdalis communis) rövidebb neve. Őshazája Nyugat-, Közép- és Kelet-Ázsia. Legközelebbi rokona az őszibarack, távolabbi rokonai a szilva és a kajszi. A mandulafa termése a világ összes olajos magvai közül az egyik legrégebbi és legismertebb.
Kozmetikai hatása: A mandulaolaj legnagyobb részét két olyan zsírsavösszetevő (linolsav és olajsav) alkotja, melynek fontos szerepe van a bőr védelmében és a bőr szárazságának megszüntetésében. Hatóanyagai nyugtatják, és rugalmassá teszik a bőrt. A mandulaolaj minden bőrtípusra használható. Kiválóan alkalmas érzékeny bőrűek illetve kisbabák testének ápolására! Önmagában a mandulaolaj is segít megelőzni a terhességi csíkok kialakulását. Telítetlen zsírsav tartalma miatt védőréteget képez a bőrön, ezáltal óvja annak hidrolipid köpenyét a külső hatások - például a szél és a hideg - ellen. A mandulaolaj enyhíti a viszketést, a bőr ingerlékenységét és a gyulladásokat, egyúttal védi a bőr felszínét.

Szavatosság: hűvös, sötét helyen történő tárolás esetén 6-12 hónap
Összetevők:  8% telített zsírsav, 70% olajsav, linolsav 22%, továbbá a glükozidok, ásványi anyagok, vitaminok, B1, B2, B6, és a fehérjék
Felhasználása szappanokban: Bázisolajként  kb. 30%-ban
Nem szappanosítható része: 1,5%



Napraforgó olaj (Helianthus annus)
A napraforgót Kolumbus hozta át Europába a 15. században Közép - Amerikából. Körülbelül 1830-tól állítanak elő magjából olajat, mai nagyon gazdag vitaminokban és lecitinben.
Kozmetikai hatása: Védi a bőrt a környezeti hatásoktól és antibakteriális. Könnyen felszívódó, minden bőrtípusra fölvihető olaj. Magas E-vitamin-tartalma révén különösen előnyös a kényes és a száraz bőrűek számára.
Eltarthatóság: hűvös, sötét helyen 9 hónap
Összetevők: 10% telített zsírsav, 30% olajsav, 60%-a linolénsav, és az E-vitamin, béta-karotin, lecitin
Alkalmazása szappanokban: Bázisolajként akár 20 %-ban, de mindig kemény olajokkal együtt, mert lágyítja a szappant.


Olíva olaj (Olea Europaea)
Homérosz az olívaolajat "folyékony aranynak" nevezte. Az ókori Görögországban az atléták rituálisan dörzsölték be vele testüket. Földközi-tenger népeinek több volt, mint puszta élelmiszer: az olívaolajat vallási rítusoknál, gyógyszerek alapanyagént, lámpába olajként, szappan készítésére és a bőr ápolására is használták.
Kozmetikai hatása: Az olívaolaj a haj és a bőr gyógyítására egyaránt kiváló. Gyógyít, megnyugtat, jól kenődik és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik.  Az olívaolaj természetes antioxidánsai az A-, D-, E-vitamin és a béta-karotin. Jó kozmetikai szer, gyakorlatilag az összes bőrtípushoz, ám különösen az a száraz bőrhöz és a száraz töredező hajhoz.
Szavatossága: legalább 18 hónap
Amit tartalmaz: A-vitamin, E, K, lecitin, flavonoidok, klorofill, ásványi anyagok
Alkalmazása szappanokban: kiváló bázisolaj akár 100%-ban
Nem szappanosítható része: 0,6 - 1,2%

Pálma olaj (Elaeis Guineensis)
A pálmafélék húsos termésfalából nyerhető ki. Az olajpálma őshazája Nyugat-Afrika. 1446-ban a portugál hajós Pero de Custra eljutott a nyugat-afrikai Sierra Leonéba, ahol észrevette, hogy a bennszülöttek az olajpálma terméséből olajat nyernek, amit aztán étkezési célra vagy a bőrükbe dörzsölve használtak fel. Európába csak a 19. században jutott el a pálmaolaj. Megkülönböztetünk finomított és finomítatlan pálmaolajat. Ez elsőt a hipermarketekben kapható fritőzolajként ismerhetjük. A finomítatlan olajat bioboltokban kaphatunk, ennek béta- karotin tartalma miatt narancssárga színe van.
Szavatossága: legalább 18 hónap
Amit tartalmaz:  palmitinsav - 42%, olajsav - 41%, linolsav - 10%, sztearinsav - 5%, mirisztinsav - 2%
Alkalmazása szappanokban: Bázisolajként akár 50 %-ban használhatjuk, keményíti a szappant, jól habzik.

Pálmamag olaj (Elaeis Guineensis)
A pálmaolajjal ellentétben  a magvakban felraktározott zsiradék a pálmamagolaj, ami jóval több értékes összetevőket tartalmaz. Szobahőmérsékleten kemény, sárgás-fehér. Szappanban stabil és gazdag habot képez. Kíváló kemény szappan készíthető belőle, bár nem annyira mint a kókuszolajból, habár nagyon hasonlít hozzá.
Szavatossága: legalább 18 hónap
Alkalmazása szappanokban: Bázisolajként 30%-tól. Keményiti a szappant, gazdag habot képez.
Olvadáspontja: 20-24 °C között



Ricinus olaj (Ricinus communis)
A kutyatejfélék családjába tartozó, ricinus nevű növény magjából készül. A hideg sajtolással előállított termék nehezen száradó, zsíros olaj, éppen ezért előszeretettel alkalmazzák hashajtóként.
A növény egész magja rendkívül mérgező, vagyis ha egészben elfogyasztják, halált okoz. Ezt a ricin fehérje magas méreg tartalma okozza. Miután a magot kisajtolják, a ricint denaturálják, és ezzel ártalmatlanná teszik.
Kozmetikai hatása: Ricinusolajsav tartalma gyulladásgátló hatású. Előnyei miatt hatásosan kezeli a kisebb vágásokat, égéseket, horzsolásokat, a napégést, és védelmet nyújt az az akne és ekcéma problémái ellen. Kondicionálja a bőrt, természetes nedvesítő, stimulálja a kollegén és elasztin termelését, melyek hidraltálják és táplálják a bőrt.
Kezeli a ráncokat, kijavítja és fiatalítja a bőrt, és segít eltüntetni a szem alatti sötét karikákat.

Ezeken kívül a természetes ricinusolajjal kezelhetőek a gombás fertőzések, az emésztési problémák, a migrén, a menstruációs rendellenességek és az atléta talp.
Eltarthatóság: több mint 2 év
Amit tartalmaz: fitoszterolok, flavonoidok,  magas ricinolsav tartalom
Felhasználása szappanokban: átlátszó szappanokhoz, már 2-3% is elég, sampon szappanok és egyéb szappanokhoz 15% -ban is használható. Extrém módon lágyítja a szappant, de jó habzást biztosít.
Nem szappanosítható anyagok aránya: 0,5% - 1%


Sárgabarackmag olaj (Prunus armenicae)
A termés külső csonthéjának felnyitásával szabaddá váló magból préseléssel előállított és finomított zsíros olaj.
Kozmetikai hatása: A barackmag olaja nagyon tápláló, óriási az A-vitamin-tartalma, ezért hihetetlenül jó a vízhiányos, a kényes, valamint az öregedő és az érzékeny bőrre. Megnyugtatja a száraz, illetve a gyulladásos bőrt. Gazdag enzimekben és enyhén antibakteriális.
Szavatossági ideje: 6 és 12 hónap
Tartalmaz: kb 62% olajsav, linolsav 28%, 5,7% palmitinsav, sztearinsav, 3%, 0,2% palmitoleic, 1,1 egyéb
Alkalmazása: szappanok túlzsírozására
Nem szappanosítható anyagok aránya: 0,3%


Shea vaj, karité vaj (Vitellaria paradoxa)
A shea vaj egy Közép-Afrikában élő fa, a karité fa terméséből készül. A karitéfa 20 éves korában hozza első, nagy, szilvára hasonlító, csonthéjas terméseit és akár 200 éven keresztül is terem, és további 30 év szükséges ahhoz, hogy a dió felhasználható minőségűvé váljon. A leszüretelt gyümölcsök 60-70% zsírtartalommal rendelkeznek.
Kozmetikai hatása: 
Száraz bőr A shea vaj viszonylag lassan szívódik fel a bőrbe, hosszantartó hidratáló hatású.
Ekcéma Az ekcémás bőr tüneteit gyorsan csökkenti, természetes hidratáló hatása révén megakadályozza a betegség kiújulását.
Pikkelysömör Gyorsan és tartósan enyhíti a psoriasis tüneteit
Allergia Enyhíti az allergiás reakciókat, bőrproblémákat, nyugtató hatású.
Napozás A shea vaj természetes módon 5-6-os fényvédő faktorral rendelkezik.
Gyulladás Gyulladáscsökkentő hatása révén alkalmazható kiütésekre, csípésekre,
Borotválkozás Megnyugtatja és ápolja az irritált bőrt.
Bőrkeményedés Bőrpuhító hatású, elősegíti a kirepedezett bőr gyógyulását.
Terhesség Használatával elkerülhető a terhességi csíkok megjelenése.
Égés Kisebb égési sérülések esetén segíti a bőr regenerálódását.

Eltarthatósága: 1 év hűvös helyen.
Tartalmaz:
Nem szappanosítható része: 6% - 17%
Alkalmazása szappanokban: Bázisolajként  akár 35%-ban,  de kis mennyiségben is hatásos. Keményíti a szappant, kevés hab.

Olvadáspontja: körülbelül 31 - 38 ° C



Szója olaj (Glycine max.)
A szójabab a világon a legnagyobb mennyiségű zsiradékot adó növény. Kínából indult útjára, szülőhazájában ma is több mint húsz millió tonnát (az összes zsiradéktermelés 21%-a) állítanak elő belőle.
Kozmetikai hatása: Magas E-vitamin tartalmának köszönhetően ideális száraz bőrre, kiváló hidratáló, öregedés gátló hatású. Puhává és selymessé varázsolja a bőrt.
Összetevők: magas lecitin tartalom,  amely mintegy 1,5-3,5%-ot tesz ki. Ezenkívül nagy mennyiségben E-vitamint, a szójafehérje pedig sok fito-ösztrogént tartalmaz.
Szavatossági idő: 12 hónap
Alkalmazása szappanokban: bázisolajként akár 40%-ban, de mindig kemény zsírokkal együtt, mert lágyítja a szappant.
Nem szappanosítható része: több mint 1%



Szőlőmag olaj (Vitis vinifera)
A szőlőmagolaj érett szőlőszemek magvából készül, és linolénsav tartalmával tűnik ki. Zöldessárga színű, jellegzetes illatú, mely a feldolgozott szőlőéhez hasonlít. Ízét 200 °C felett is megtartja, füstpontja 250 °C ezért más olajoktól eltérően sütési hőmérsékleten kevesebb káros égéstermék keletkezik. Az E-vitaminban különösen gazdag olajok közé tartozik. A szőlőmagvak gazdagok procyanidinokban. Ezek a flavonoidokhoz tartoznak, amelyek az anthociánokkal (aromaanyagok) állnak rokonságban. A procianidin a C- és B-vitamin, valamint a béta-karotin mellett ma a legismertebb gyökfogó, tehát antioxidáns.
Kozmetikai hatása: A bőr simaságát, rugalmasságát biztosítja, megelőzi korai öregedését, képes a kollagén szöveteket regenerálni, növekedésüket stimulálni, a petyhüdt bőr állapotát javítani. A bőrbe könnyen és gyorsan felszívódik, különösen alkalmas normál, zsíros, száraz és érett bőr ápolására.Összetevők: A hidegsajtolással kinyert szőlőmag-olaj gazdag bioaktív, antioxidáns anyagokban, bioflavonokban, telítetlen zsírsavakban, linolsavban (az F vitamin egyik alkotója), klorofillban.
Eltarthatóság: 15 hónap
Felhasználása szappanokban: bázisolajként  3% - 15%-ban
Nem szappanosítható része: 0,8% - 1,5%